Аркадія

Аркадія, ландшафт

Арка́дія (грец. Ἀρϰαδι̂α) — історична область у центрі півострова Пелопоннес.

Епонімом Аркадії є напівбог Аркас (Аркад), син Зевса й німфи Каллісто (в іншому варіанті міфу — син Пана й Каллісто).

Під час міграції дорійців на півдні (т. з. дорійське вторгнення на Пелопоннес) у 13–12 ст. до н. е. Аркадія не потрапила в залежність від дорійських племен, через що там збереглося ахейське населення.

В Аркадії, на відміну від інших областей Пелопоннесу, був поширений аркадо-кіпрський (південно-ахейський) діалект давньогрецької мови (унаслідок міграції ахейців із п-ова Пелопоннесу на о. Кіпр там також був поширений цей діалект).

Попри зростання ролі Спарти на Пелопоннесі Аркадія зберігала незалежність до 6 ст. до н. е. Проте вона була не цілісним політичним утворенням, а групою слабко пов’язаних між собою невелеких міст-держав, довкола яких групувалися сільські поселення, які значною мірою жили натуральним господарством. У 6 ст. до н. е. Аркадія увійшла до Пелопоннеського союзу, центральну роль у якому відігравала Спарта.

Унаслідок занепаду влади Спарти під час Пелопоннеської війни Аркадія вийшла з-під її безпосереднього впливу.

371–370 до н. е. міста-держави Аркадії утворили Аркадський союз із центром у новознаснованму м. Мегалополісі. Наприкінці 360-х до н. е. Аркадський союз розколовся — м. Мантінея підтримало Спарту, міста Тегея й Мегалополіс — м. Афіни.

Аркадські міста відігравали важливу роль у воєнних подіях на Пелопоннесі впродовж наступного століття, у 230-х до н. е. приєдналися до Ахейського союзу. Після розгрому останнього Римською республікою 146 до н. е. Аркадія увійшла до складу провінції Македонія, після відокремлення від неї провінції Ахея у 27 до н. е. опинилася в її складі.

У візантійську добу Аркадія входила до складу феми Еллада (до 9 ст.), згодом — до феми Пелопоннес.

У середні віки та Новий час назва «Аркадія» вживалася лише як географічне поняття, не позначаючи якоїсь адміністративної одиниці.

Під час реформи в Королівстві Греція 1833–1836 було утворено ном Аркадія, межі якого приблизно відповідали однойменній давній історичній області. Центром ному стало м. Триполі. Ном Аркадія з незначними змінами адміністративних кордонів проіснував до адм. реформи 2011, коли на його території було утворено периферійну одиницю Аркадія.

У добу Ренесансу в літературі й мистецтві набув поширення образ Аркадії як країни з ідилічним селянським побу- том. У 1480-х поет Я. Саннадзаро (1458–1530; Італія) описав щасливе життя пастухів Аркадії в написаному сумішшю прози й віршів творі «Аркадія» («Arcadia»), який на тривалий час став зразком для творів у жанрі пасторалі. Його наслідували Л. Ф. де Вега в частково віршованому пасторальному романі «Аркадія» («La Arcadia»; 1598), поет Ф. Сідні (1554–1586; Велика Британія) у пасторальному романі «Аркадія» («Arcadia»; написаний у 1570–1580-х, частково опублікований посмертно 1590–1593, повністю виданий після виявлення повного рукопису 1926).

У літературі й мистецтві 19–20 ст. образ Аркадії вживається як умовне позначення країни щасливого безтурботно життя.

Назву «Аркадія» має низка населених пунктів у різних країнах світу, наприклад, в Україні — курортний район м. Одеси.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Аркадія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аркадія (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶