Ратуша в Чернівцях

Ратуша в Чернівцях. Центральна площа з ратушею. Фото 1908 р.
Центральна площа з ратушею
Загальний вигляд
План першого поверху

Ра́туша в Чернівця́хпам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Мурована триповерхова будівля з вежею заввишки 50 м стоїть на найвищій ділянці з південного боку головної площі історичного центру міста — Центральної (колишньої площі Ринок), яка підвищується в бік ратуші. Головним північним фасадом виходить на площу, бічні східний і західний фасади — на прилеглі вулиці Головну та І. Франка. Ратушна вежа є архітектурною домінантою.

Історична довідка

1841 магістрат викупив приватну земельну ділянку для будівництва ратуші, дозвіл на яке надано 12.03.1842. Протягом 1843–1846 будівлю зведено під керівництвом інженера Адольфа Маріна (кінець 18 ст. — перша половина 19 ст.; тепер Україна) за участю архітектора Андреаса Мікулича фон Радецького (1804–1881; тепер Україна). Протягом 1846–1848 завершено опоряджувальні роботи і 20.03.1848 будівлю введено в експлуатацію. Питання про автора проекту не з’ясовано: є відомості, що проект опрацьовано у м. Відні у будівельному відомстві Австрійської імперії.

Будівля значних руйнувань, перебудов і змін не зазнала (крім змін державної символіки на фасаді та в інтер’єрі). На 2022 тут міститься Чернівецька міська рада та її виконавчий орган.

Характеристика

Цегляна потинькована (див. Тиньк) будівля має архітектурне вирішення, традиційне для споруд європейських ратуш. У плані майже квадратна, з внутрішнім двориком, вежею в ньому й ризалітом на головному фасаді. Має коридорне розпланування з однобічним розташуванням приміщень. Стилістичне вирішення характерне для пізнього класицизму. Слабо виступаючі, підкреслені рустованими (див. Руст) пілястрами розкріповки надають пластичної виразності бічним фасадам. Головний (північний) фасад акцентовано розвиненим центральним ризалітом з монументальною рустованою аркадою першого поверху, що несе портик великого римо-доричного ордера з шістьма пілястрами, що мають канелюри. Завершено портик антаблементом з аттиком над ним. Вікна першого поверху аркові, двох горішніх — прямокутні (другого поверху — з сандриками). Ратушна вежа восьмигранна, двоярусна, увінчана шпилем з прапором. У горішньому ярусі встановлено міський годинник. Вежу використовують як оглядовий майданчик.

Значення

Пам’ятка є зразком пізньокласицистичної адміністративної будівлі середини 19 ст., характерної для Австрійської імперії (так званий «бюрократичний класицизм). Створена місцевими будівничими досконала за пропорціями й архітектурними формами будівля стала окрасою міста й визначила подальшу репрезентативну й високопрофесійну забудову його центру.

Галерея

Література

  1. Редль Д. Поміж Віднем і Чернівцями: до становлення і впливу історичної архітектури цісарсько-королівської монархії // Архітектурна спадщина Чернівців австрійської доби: Матеріали міжнародної наукової конференції. Чернівці : Золоті литаври, 2003. С. 45–60.
  2. Вечерський В., Скібіцька Т., Сердюк О. Історико-містобудівні дослідження Чернівців / За ред. Вечерського В. Київ : Фенікс, 2008. 106 с.
  3. Біленкова С. Архітектура Чернівців ХІХ — першої половини ХХ століття. Чернівці : Букрек, 2009. С. 15–16, 39, 133–134.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ратуша в Чернівцях // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ратуша в Чернівцях (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶