Ратуша у Львові

Ратуша у Львові. Стара будівля ратуші (не збережено).
Рисунок Ю. Глоговського початку 19 ст.

Ратуша у Львові

Країна Україна
Місце розташування Львів
Рік внесення 1998
Критерії іі, v
Макет ратуші на площі Ринок перед будівлею
План першого поверху
Загальний вигляд
Головний фасад

Ра́туша у Льво́віпам’ятка архітектури національного значення, частина пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Україна.

Загальні відомості

Мурована чотириповерхова будівля з вежею стоїть посеред історичного центру міста і його головної площі Ринок (площа Ринок, 1). Вежа 65 м заввишки (найвища ратушна вежа в Україні) є архітектурною домінантою м. Львова.

Історична довідка

Дерев’яна ратуша посеред площі Ринок відома з другої половини 14 ст. 1489 розпочато спорудження мурованої, яка згоріла під час пожежі 1527. Її відбудовано 1532, ремонтовано 1539–1540, поруйновано пожежею 1571. 1617–1619 збудовано нову муровану ратушну вежу 58 м заввишки. На початку 19 ст. ратуша складалася з кількох зблокованих триповерхових будинків, у яких традиційно містилися адміністративні, репрезентативні й торговельні приміщення. 14.07.1826 ратушна вежа розвалилася на два боки, зруйнувавши решту приміщень. При цьому загинуло вісім осіб.

Нову будівлю ратуші з вежею, увінчаною банею, побудовано 1827–1835 за проектом архітекторів Й. Маркля (кінець 18 ст. — 1854; тепер Німеччина — Україна), Ф. Трешера (кінець 18 — перша половина 19 ст; тепер Угорщина — Україна) і Й. Вондрашки (Вандрушки, 1792–1863; тепер Україна). 02.11.1848 під час повстання у м. Львові проти австрійської влади внаслідок обстрілу австрійською артилерією ратуша і її вежа зазнали руйнувань. Їх відремонтовано 1851 архітектором Й. Зальцманом (1807–1869; тепер Австрія — Україна) і зведено вежу, увінчану терасою з зубцями, без бані. 1852 на вежі встановлено новий годинник. 01.11.1918 на ратушній вежі піднято український синьо-жовтий прапор (див. Листопадовий чин). 1928–1929 реконструйовано інтер’єри будівлі. Тепер тут міститься Львівська міська рада та її виконавчий орган. Вежу використовують як оглядовий майданчик для туристів.

Характеристика

Будівля цегляна, потинькована, прямокутна в плані з внутрішнім двориком. Вирішена в лапідарних, підкреслено офіційних формах віденського класицизму з мінімумом архітектурних деталей і декору. Внутрішні приміщення згруповано уздовж коридорів, влаштованих по внутрішньому периметру так, що південна й північна частини корпусу мають однобічне коридорне розпланування, а західна і східна — двобічне. Головним є південний фасад, центр якого підкреслено одноповерховим масивним ризалітом центрального входу з аркадою. Перед нею встановлено скульптурні постаті левів — символ міста. Вежа чотиригранна, двоярусна, у ній містяться сходи на горішню терасу.

На чотирьох кутах перед будівлею стоять фонтани, створені 1793 скульптором Г. Вітвером у вигляді басейнів із постатями античних божеств у центрі: «Адоніс» (на північно-східному куті), «Діана» (на південно-східному куті), «Нептун» (на південно-західному куті), «Амфітріта» (на північно-західному куті).

Значення

Львівська ратуша є характерним для Центральної Європи зразком пізнього класицизму, що органічно увійшов у архітектурний ансамбль площі Ринок і надав йому художньої завершеності. Входить до складу об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Львів — ансамбль історичного центру» (з 1998).

Додатково

1826 львівська міська влада здогадувалася, що стара будівля ратуші перебуває в незадовільному технічному стані й це загрожує руйнуванням. Тому було створено спеціальну фахову комісію, яка у липні 1826 обстежила будівлю і дійшла висновку, що загрози немає і з ремонтом поспішати не варто. Про це комісія в будівлі ратуші 14.07.1826 склала відповідний письмовий акт. Саме тоді ратушна вежа захиталася й почала тріщати, тож комісія ледве встигла врятуватися втечею безпосередньо перед обвалом споруди.

Галерея

Література

  1. Крип’якевич І. Історичні проходи по Львові. Львів : Каменяр, 1991. 168 с.
  2. Мельник Б. Вулицями старовинного Львова. Львів : Світ, 2002. С. 43–84.
  3. Архітектура Львова: Час і стилі. ХІІІ–ХХІ ст. Львів : Центр Європи, 2008. С. 186–187.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ратуша у Львові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ратуша у Львові (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶