Кам'яниця Лизогубів у Седневі

Кам’яни́ця Лизогу́бів у Се́дневіпам’ятка архітектури національного значення, Чернігівська область, Україна.

Тарас Шевченко. В Седневі. Сепія. 1846
Кам’яниця Лизогубів у Седневі

Одноповерхова на підвалі мурована будівля розташована у центрі селища Седнева в парку садиби Лизогубів на прузі високого правобережного плато р. Снов неподалік церкви Різдва Богородиці.

Історична довідка

Споруджено 1690 у садибі чернігівського полковника Я. Лизогуба (1620–1698; тепер Україна) на його замовлення тією ж артіллю майстрів, яка зводила у цей час седнівську церкву Різдва Богородиці. Первісно дах був укритий ґонтом. У 2-ій чверті 19 ст. замість ґанку на головному фасаді збудовано укріплену контрфорсами двоярусну вежу з неоготичними вікнами, увінчану смугою декоративних зубців-мерлонів. Такою кам'яницю змалював 1846 Т. Шевченко, котрий гостював у тодішнього власника садиби А. Лизогуба (1804; тепер Україна – 1864; Франція).

У вересні 1930 будівлю дослідив С. Таранушенко; тоді ж було проведено консерваційні роботи. Значні руйнування пов’язані з Другою світовою війною. Реставрацію завершено 1967. Після цього пам’ятку неналежно використовували і вона занепала. 2001 зусиллями і коштом ВАТ «ЕК «Чернігівобленерго» її знову відреставровано.

Характеристика

Пам'ятка прямокутна в плані, витягнута з півночі на південь, симетрична, п'ятикамерна. Головний фасад орієнтовано на схід. За планом є розвитком традиційного типу українського народного житла — хати на дві половини. Розпланувальна система анфіладна. Кімнати перекрито циліндричними та зімкненими склепіннями з розпалубками.

Будинок мав адміністративне призначення, про що свідчать збережені залишки пічного опалення тільки у двох середніх кімнатах. У стінах є численні ніші, що мали як господарське, так і конструктивне призначення. Напівпідвальний поверх за розплануванням ідентичний першому, з тією лише відмінністю, що під ґанком улаштовано тайник — прямокутну камеру з двома нішами. Будинок має високий цоколь і двосхилий дах із трикутними фронтонами на причілках.

Значення

Седнівська кам'яниця — одна з давніх збережених мурованих адміністративних будівель Лівобережної України, пов’язаних із урядуванням козацької старшини Гетьманщини; у цьому полягає її унікальність як пам’ятки.

Література

  1. Таранушенко С. А. Лизогубівська кам'яниця у м. Седневі. Xарків : Рух, 1932. 52 c.
  2. Логвин Г. Н. Чернигов, Новгород-Северский, Глухов, Путивль. Москва : Искусство, 1980. С. 148–150.
  3. Чернігівщина: Енциклопедичний довідник / За ред. А. В. Кудрицького. Київ : Українська радянська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1990. С. 400.
  4. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 308.
  5. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С., 2005. С. 184–185.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Кам'яниця Лизогубів у Седневі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Кам'яниця Лизогубів у Седневі (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶