Снов

Сноврічка у Чернігівській області України та Брянській області Росії, права притока Десни (басейн Дніпра).

Річка Снов на карті басейну Дніпра

Снов

Витік Брянська область
Гирло Десна (притока Дніпра)
Довжина (км) 253
Площа басейну (кв.км) 8 700
Середня витрата (куб.м/с) 24
Тип живлення переважно снігове
Основні притоки Стратива, Ревна, Бреч, Цята, Тетива, Смяч
Протікає через території Україна, Росія
Міста на березі Сновськ, Седнів
Річка Снов у Чернігівській області
Річка Снов: весняне водопілля біля Седнева
Річка Снов: Седнівська ГЕС,
Чернігівська область

Характеристика

Витік. Гирло

Витік розташований біля с. Сновське Новозибківського району Брянської області. Впадає в Десну за 12 км вище м. Чернігова (біля с. Брусилова Чернігівського району).

Протяжність

Довжина 253 км (в Україні — 200 км), площа басейну — 8 700 км² (в Україні — 5 380 км²).

Напрям і характер течії

Загальний напрямок течії — південно-західний. Протягом близько 20 км по річці проходить державний кордон України та Росії. В Україні тече по території Чернігівського Полісся, слабо хвилястій піщаній рівнині морено-льодовикового періоду, де поширені борові та суборові ліси. Тут трапляються лесові «острови», численні пониження з давніх заболочених річкових долини.

У верхній течії ширина долини бл. 1,5 км, у нижній — до 4 км. Відповідно, у верхів'ї ширина русла від 4 до 14 м, у пониззі — від 20 до 40 м. Найширше місце — біля м. Сновська — до 200 м, де річка утворює озероподібне розширення. Русло розгалужене, дуже звивисте, утворює піщані пляжі, плесові ділянки переважають над перекатами. Глибина річки в окремих місцях сягає 6 м, найбільша — 9,9 м. Заплава зайнята луками, місцями із заболоченими ділянками.

Водний режим

Снов — типова рівнинна річка з високим весняним водопіллям та низькими літньою і зимовою меженями. Для нижньої течії річки властиві два весняних підйоми води: перший — в результаті танення снігів у басейні Снову; другий — у результаті підпору деснянськими водами. Замерзає в листопаді-грудні, скресає у квітні.

Середньорічна витрата води у створі за 82 км від гирла — 24 м³/с. Хімічний склад води гідрокарбонатно-кальцієвий з мінералізацією, що змінюється за сезонами: від 250 мг/дм3 навесні до 360 мг/дм3 взимку.

Тип живлення

Живлення річки переважно снігове.

Притоки

Ліві: Стратива, Ревна, Єлінка, Ількуча, Турчанка, Бреч, Домна.

Праві: Ірпа, Трубіж, Цята, Тетива, Мостище, Смяч, Крюків.

Найбільша — Ревна (довжина 81 км, площа басейну — 1 660 км2).

Тваринний світ

Іхтіофауна Снову — 40 видів риб. Поширені: верховодка, карась, сом, щука, лин, плітка, окунь, плоскирка, [[Краснопірка звичайна|краснопірка звичайна].

Екологічні проблеми

Дані моніторингу якості води свідчать, що головними забруднювачами Снову та його приток Ревни, Цати, Ірпи є промислові і сільськогосподарські підприємства Брянської області. На якість річкової води впливають також скиди стічних вод з очисних споруд м. Сновська. В цілому, антропогенний тиск у межах басейну річки не має системного характеру, що зберегло значну частину природних ландшафтних комплексів, лісові та заболочені території, потенціал екологічної ємності.

Значення

Річку використовують як джерело гідроенергії: Седнівська ГЕС (0,8 млн кВт·год на рік). В басейні річки розташовані природоохоронні території, зокрема в Корюківському районі — гідрологічні заказники загальнодержавного значення: «Болото Мох» біля с. Єліне та «Болото Гальський мох» біля с. Загребельна Слобода. Болота мають водорегулююче значення; торф'яні поклади — завглибшки 2,1–2,5 м. Тут трапляються ділянки мезотрофних та мезоевтрофних болотних пухівково-сфагнових угруповань з низкою рідкісних болотних бореальних видів.

Населені пункти на Снові: м. Сновськ, с-ще Седнів.

Література

  1. Чорноморець Ю. О., Гребінь В. В. Багаторічна динаміка режиму живлення річки Десна // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2010. № 3 (20). С. 59–67.
  2. Горбачова Л.О., Колянчук О.В. Каталог весняних водопіль в басейні річки Десна // Наукові праці Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту. 2011. Вип. 261. С. 179–191.
  3. Карпенко Ю. О., Білоус О. М. Мережа лісових природно-заповідних територій басейну річки Снов, її роль у збереженні фіторізноманіття Чернігівського Полісся та підходи до оптимізації // Природа Західного Полісся та прилеглих територій. 2012. № 9. С. 146–151.
  4. Паньков Ю. В. Нові дані з іхтіофауни річки Снов (басейн річки Десна) // Збірник праць Зоологічного музею. 2013. № 44. С. 83–87.
  5. Хільчевський В. К., Гребінь В. В., Манукало В. О. Гідрологічний словник. Київ : ДІА, 2022. 236 с.
  6. Гідрографічне та водогосподарське районування зони діяльності // Деснянське басейнове управління водних ресурсів (офіційний сайт). URL: https://desna-buvr.gov.ua/diialnist/upravlinnya-vodnymy-resursamy/poverhnevi-vodni-resursy/

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Снов // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Снов (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶