Притока

Прито́каводотік, що впадає в більшу за водністю річку, озеро або іншу водойму.

Головна річка та її притока:
товста лінія — основний водотік, тонка лінія — притока
Схема порядку приток річки згідно А. Н. Стралера

Проте, є випадки, коли більшу за водністю річку вважають притокою річки з меншою водністю: в Україні — притока Дністра р. Стрий при впадінні має більшу водність, ніж головна річка в цьому місці; в Росії — притока Волги р. Кама, притока Єнісею р. Ангара в місці злиття мають більшу водність. Притоки поділяють на праві й ліві — відповідно, ті, що впадають з правого й лівого берегів.

Традиційною є систематизація приток стосовно головної річки: притока першого порядку — річка, що впадає в головну річку; притока другого порядку — річка, що впадає в притоку першого порядку і т. д. Великі річкові системи можуть нараховувати до 20 порядків приток. Існують протилежні підрахунки порядку приток (від дрібних до великих), які застосовують для спеціальних досліджень. В цьому випадку розрізняють 12 класів річок, що визначаються числом Стралера (див. А. Н. Стралер). Близько 80 % всіх річок відносять до першого або другого класу за цією системою, а р. Амазонку — до останнього, дванадцятого.

Головна річка з усіма її притоками утворює річкову систему, яка характеризується густотою річкової мережі (км/км2).

Притоки можуть мати різну довжину — від кількох кілометрів до сотень і тисяч кілометрів. Так, притока Обі р. Іртиш має довжину 4 248 км, притока Міссісіпі р. Міссурі — 3 767 км.

Література

  1. Хільчевський В. К., Ободовський О. Г., Гребінь В. В. та ін. Загальна гідрологія. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2008. 399 с.
  2. Гребінь В. В., Хільчевський В. К. Ретроспективний аналіз досліджень річкової мережі України та застосування типології річок Водної рамкової директиви ЄС на сучасному етапі // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2016. № 2 (41). С. 32–47.
  3. Хільчевський В. К. Сучасна характеристика поверхневих водних об’єктів України: водотоки та водойми // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2021. № 1 (59). С. 17–27.


Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Притока // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Притока (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.05.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶