Фундамент (будівництво)

Різновиди фундаментів: а – стрічковий, б – стовпчастий, в – пальовий; 1 – стрічка фундаменту, 2 – цоколь, 3 – стіна, 4 – підошва стіни, 5 – підошва фундаменту, 6 – фундаментна балка (рандбалка), 7 – фундаментний стовп, 8 – вимощення, 9 – підлога першого поверху, 10 – ростверк, 11 – паля
Фундамент, закладений із залізобетонних блоків у котловані посеред будівельного майданчика

Фунда́мент (лат. fundamentum — основа, підвалини, від fundare — засновувати, закладати), підмурок — підземна або підводна дещо розширена частина конструкції будинку (споруди), яка сприймає і передає на природну (ґрунт) або штучну основи споруди навантаження від розташованих вище частин будинку (споруди), бічного тиску ґрунту і нерівномірних його деформацій.

Розрізняють фундаменти мілкого і глибокого закладання.

До фундаментів мілкого закладання належать стрічкові, стовпчасті, плитні та масивні.

Стрічкові фундаменти виконують під стінами будинку (споруди) на усій їхній довжині як суцільну стрічку зазвичай прямокутного перерізу, часто з розширенням нижньої частини; стовпчасті — у вигляді окремих стовпів під опорами.

Стрічкові та стовпчасті фундаменти можуть бути монолітними (мурування з природного каменю, бетон, залізобетон) і збірними (великі бетонні й залізобетонні блоки, великі панелі тощо). У разі наявності особливих вимог до конструкцій плитні й масивні фундаменти виконують як суцільну плиту з монолітного залізобетону чи бетону під усім будинком (спорудою), під окремою його частиною або окремими важкими елементами конструкцій і устаткування.

Фундаменти глибокого закладання виконують на палях (пальові фундаменти), глибоких опорах, колодязях і кесонах. Верхню поверхню фундаменту, на яку спирається стіна, називають уступом; нижню, яка спирається на основу, — підошвою фундаменту, відстань від уступу до підошви — висотою, від планувальної позначки поверхні землі до підошви — глибиною закладання фундаменту.

У дерев’яній народній архітектурі України фундаменти закладали як підвалини — нижні вінці зрубу, покладені безпосередньо на землю або на стояни. Для підвалин зазвичай застосовували товсті колоди (бруси) з деревини твердих порід.

Джерело

  1. ДБН В.2.1-10:2018. Основи і фундаменти будівель та споруд. Основні положення. Київ : Мінрегіонбуд України, 2018. 36 с.

Література

  1. Дехтяр С. Фундамент // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 299–300.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 432–433.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Фундамент (будівництво) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Фундамент (будівництво) (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶