Афлатоксини

Афлатоксини. Структурна формула (–) -афлатоксину B1

Афлатокси́ни (від новолат. Aspergillus flavus — аспергіл жовтий, вид грибів, і токсини) — клас природних мікотоксинів, що виробляються багатьма видами грибків (цвілі): аспергіл жовтий (Aspergillus flavus), аспергіл чорний (Aspergillus niger), аспергіл паразитичний (Aspergillus parasiticus).

За хімічною структурою афлатоксини належать до класу фурокумаринів (заміщені кумарини). Афлатоксини є токсичними і канцерогенними речовинами.

Виділяють 2 основні групи афлатоксинів — B і G (від англ. blue — блакитний і англ. green — зелений) — світіння в ультрафіолетових променях при тонкошаровій хроматографії (ТШХ).

Афлатоксини добре розчиняються у помірно полярних органічних розчинниках (ацетон, хлороформ, дихлорметан, диметилсульфоксид, етанол, ізопропанол та ін.), але не розчиняються в ефірі. У чистому вигляді вони досить стійкі при нагріванні на повітрі, проте легко руйнуються під дією світла. У бензолі та хлороформі афлатоксини зберігаються у темряві протягом декількох років. Установлено, що це термостійкі речовини з температурою плавлення 268–269 °С, чутливі до дії окиснювальних реагентів.

Афлатоксини є гепатотропними отрутами, вражають печінку. Афлатоксини утворюються тільки під час росту грибів. Aspergillus flavus утворює А. при температурі від 7,5 до 40 °C. Оптимальною вважається температура 24°C. Присутність хлориду натрію у невеликих концентраціях стимулює утворення афлатоксинів, однак вже при концентрації NaCl 14 % — розвиток Aspergillus flavus і, відповідно утворення афлатоксинів, затримується. Як харчові отрути, афлатоксини вперше ідентифіковані у 1960-х, коли на індичих фермах у Великій Британії спалахнула невідома на той час хвороба, що супроводжувалася загибеллю майже ста тисяч голів птиці. У хворої птиці спостерігали гострий некроз печінки, пов’язаний з проліферацією клітин жовчних протоків. Одночасно спостерігали й масові захворювання на гепатому (ракова пухлина печінки) форелі за умов вирощування риби в аквакультурі. В обох випадках тварин годували кормом, що містив арахісову муку і насіння бавовника.

Як з’ясувалося, отруйна речовина, що спричинила розвиток цих захворювань, була продуктом діяльності гриба Aspergillus flavus, яким був забруднений корм тварин. Від видової назви гриба й походить назва токсину — афлатоксин.

Література

  1. Монастирський О. А. Токсиноутворюючі гриби та мікотоксини // Захист та карантин рослин. 2006. № 11. С. 18–20.
  2. Antonyak H. Olijnyk Cl., Koval N. et al. Effects of Aflatoxin B1 on Lipid Peroxidation and Activities of Antioxidant Enzymes in Rat Organs and Erythrocytes // Вісник Львівського університету. Серія: Біологічна. 2015. Вип. 69. С. 41–48.
  3. Zyoud S. H. Global Scientific Trends on Aflatoxin Research During 1998–2017: a Bibliometric and Visualized Study // Journal of Occupational Medicine and Toxicology. 2019. Vol. 14 (27). P. 1–11. URL: https://occup-med.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12995-019-0248-7

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Афлатоксини // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Афлатоксини (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.12.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶