Ахатина

Achatina achatina
Achatina fulica
Achatina fulica
Achatina fulica

Ахати́на (Achatina) — рід наземних черевоногих молюсків родини ахатинових (Achatinidae).

Таксономія і характеристика

До складу роду входять великі та середнього розміру равлики з яйцеподібно-конічними, спірально закрученими мушлями. Будова і розміри мушлі, її забарвлення — поряд з особливостями репродуктивної сфери равликів — є діагностичними ознаками на рівні роду. Розміри дорослих молюсків сягають 20 см, маса — 450 г; проте трапляються й гіганти: одна з найбільших особин ахатини звичайної (Achatina achatina) була 40 см завдовжки, масою 900 г та мушлею заввишки 27,3 см. Мушля потужна, товста, закручена спірально за годинниковою стрілкою або проти неї, має 7–9 завитків; забарвлена вона в різні відтінки брунатного, помаранчевого та світло-жовтого кольорів, крапчастий візерунок може поєднуватися з темними і світлими смугами або зигзагами. Тривалість життя тварин у природі становить 10–15 років, у неволі — 5–7. Статеве дозрівання настає у віці 1–3 років. Ахатини — гермафродити, за одну кладку відкладають близько 400 яєць, за все життя — до 5 млрд.

Спосіб життя

Ведуть здебільшого нічний спосіб життя, проте за вологої погоди виповзають і вдень. Харчуються гнилими рослинними рештками. За несприятливих умов (знижена вологість повітря, недостатня харчова база) ховаються у субстрат, затягують устя мушлі слизом і впадають у сплячку.

Екологія та географічне поширення

Найбільший наземний равлик ахатина гігантська (Achatina fulica) або гігантський африканський равлик, ахатина сітчаста (Achatina reticulata), ахатина звичайна поширені у тропіках і субтропіках. Загальний ареал охоплює Африку, Азію, Південну Америку, а також численні острови басейну Тихого океану. У помірних широтах зустрічаються лише як домашні тварини, оскільки у природі виживати не здатні.

Значення

Ахатина гігантська (Achatina fulica) — сільськогосподарський шкідник та карантинний організм (див. Карантин рослин) у багатьох тропічних і субтропічних країнах. Міжнародним союзом охорони природи вона занесена до списку 100 найнебезпечніших інвазійних видів. У медицині молюсків ахатин використовують як донорів нервових тканин для лікування хвороб мозку людей. У косметології їхній слиз [наприклад, ахатини неплямистої (Achatina immaculata)] застосовують для виготовлення регенерувальних та омолоджувальних косметичних засобів. У Африці равликів вживають у їжу, в Європі вони відомі як домашні улюбленці — мешканці тераріумів. У США їх бояться за їхню здатність швидко знищувати гектари сільськогосподарських культур і завдавати значних збитків господарству.

Додатково

Равлики ахатини мають близько 25 тисяч зубів, розташованих у вигляді терки, що дозволяє їм швидко перетирати спожиту їжу.

Література

  1. Сверлова Н. В., Гураль Р. І. Визначник наземних молюсків заходу України. Львів : [б. в.], 2005. 218 с.
  2. Фауна Украины : в 40 т. Киев : Наукова думка, 2016. Т. 29. Вып. 5. 600 с.
  3. Odaibo A. B., Olayinka S. O. Shell Morphology, Radula and Genital Structures of New Invasive Giant African Land Snail Species, Achatina fulica Bowdich, 1822, Achatina albopicta E. A. Smith (1878) and Achatina reticulate Pfeiffer 1845 (Gastropoda: Achatinidae) in Southwest Nigeria // BioRxiv. 2019. Vol. 12. Is. 16. P. 877–977. URL: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2019.12.16.877977v1.full

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ахатина // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ахатина (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶