Ахтуба

Ахтуба.jpg

А́хтуба — лівий (східний) рукав р. Волги в її нижній течії на території Волгоградської області та Астраханської області в Південному федеральному окрузі Російської Федерації.

Ахтуба (Ахтуба)

Витік Волга
Гирло Бузан
Довжина (км) 537
Тип живлення атмосферне
Міста на березі Волзький, Ленінськ, Знаменськ, Ахтубінськ

Назва походить, можливо, від татарського ак — білий і тюбе — пагорб або акра, ахта — протока, джерело й тюба — глибоке місце річки.

Характеристика

Витік, гирло

Бере початок неподалік від м. Волзького, відокремлюючись від головного річища Волги за 20 км на північний схід від м. Волгограда. Старий вхід в Ахтубу, перекритий (1952) на початку будівництва греблі Волзької гідроелектростанції, був на кілька кілометрів вище за течією від сучасного штучного каналу завдовжки 6,5 км.

За 25 км на північний схід від м. Астрахані впадає в Бузан — один із найбільших (завдовжки 102 км) рукавів волзької дельти річкової, який також розпадається на дрібніші протоки, що впадають у Каспійське море.

Протяжність

Довжина Ахтуби — 537 км.

Напрямок і характер течії

Ахтуба тече на південний схід паралельно до р. Волги, місцями наближається чи віддаляється від неї, утворюючи заплаву.

Усе річище досить звивисте з безліччю перекатів (ширина — 100–650 м, глибина — 2–20 м), з переважно піщаним дном (трапляються замулені ділянки на широких плесах). Подекуди з’єднується з р. Волгою бічними єриками і протоками. Береги зазвичай низькі, заплавні, трапляються обривисті ділянки (заввишки 5–7 м), часто порізані єриками і протоками.

Тип живлення

Живлення річки переважно атмосферне.

Водний режим. Водність

Середня витрата води — 153 м3/с. Середня швидкість течії в межах 0,1–0,4 м/с, має сезонний характер, наприклад, у період повені (травень) підвищується до 0,9 м/с. Висота рівня води істотно залежить від об’єму скидання води на Волзькій гідроелектростанції та метеорологічних умов.

Замерзає зазвичай у грудні. Загальна тривалість льодоставу не перевищує 100 днів. Скресає наприкінці березня — на початку квітня.

Значення

Волго-Ахтубінська заплава — район баштанництва й овочівництва, її акваторії — рибальства. До будівництва Волзького каскаду гідроелектростанції ширина розливів у її межах сягала 20–30 км.

На Ахтубі розташовані міста (вниз за течією): Волзький (326,1 тис. осіб) і Ленінськ (15,1 тис. осіб) Волгоградської області (2017, оцінка); Знаменськ (26,9 тис. осіб) та Ахтубінськ (37,9 тис. осіб) Астраханської області (2017, оцінка).

Додатково

Межиріччя річок Волги й Ахтуби займає Волго-Ахтубінська заплава завширшки 10–28 км, із порізаною численними рукавами, єриками, протоками й озерами територією, майже 90 % якої припадає на Астраханську область. Заплавні озера зазвичай невеликі, до 1,5 м завглибшки, у другій половині літа більшість пересихає.

Весняна повінь на заплаві починається у квітні, максимальний рівень підйому води — у травні. Вода місцями підіймається майже на 8 м, заливаючи практично всю заплавну частину на висоту до 2 м. Кінець повені припадає на другу половину червня, вода починає спадати протягом декількох тижнів. У листопаді через велику кількість опадів також спостерігається незначне підвищення рівня води (до 2 м).

Література

  1. Ресурсы поверхностных вод СССР: Гидрологическая изученность : в 20 т. Ленинград : Гидрометеоиздат, 1966. Т. 12: Нижнее Поволжье и Западный Казахстан. Вып. 1. 364 с.
  2. Тарасова A. K., Калькаев A. M., Грачева С. Л. и др. Большая Волга. Путеводитель. Москва : Вокруг света, 2007. 264 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ахтуба // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ахтуба (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶