Ацетилцелюлоза

Ацетилцелюло́за, ацетати целюлози (від лат. acetum — оцет і целюлоза) — естери целюлози та етанової (оцтової) кислоти загальної формули [С6H7O2 (OH) 3-x (OCOCH3)x]n , де х — ступінь естерифікації або ступінь заміщення; n — ступінь полімеризації.

Історична довідка

Уперше ацетилцелюлозу добув Ч. Ф. Кросс (1855–1935; Велика Британія) у 1894. Виявив, що її властивості подібні до властивостей нітроцелюлози, але вона негорюча. Виробництво ацетилцелюлози було дороговартісним, тому новий матеріал не застосовували. Пізніше винайдено дешевший спосіб добування ацетилцелюлози з деревини, а не з бавовни (як це робили раніше).

Хімічний склад і будова макромолекули

Розрізняють первинний ацетат (триацетат целюлози, триацетилцелюлоза) — кінцевий продукт ацетилювання целюлози та вторинний ацетат (вторинну ацетилцелюлозу) — продукт часткового гідролізу первинного ацетату. Ступінь естерифікації змінюється в діапазоні від 2,2 до 3,0, його визначають за вмістом зв’язаної етанової (оцтової) кислоти, масова частка якої в триацетилцелюлозі становить 60–61,5 %, а у вторинній ацетилцелюлозі — 52–56 %. Ступінь полімеризації сягає 600–700.

В ацетилцелюлозі усі або частина гідроксильних груп ацетильовані, тому вона має широкий діапазон ацетильних груп, різну довжину полімерного ланцюга, молярну масу та властивості.

Будова мономерної ланки ацетилцелюлози

Фізичні й хімічні властивості

Ацетати целюлози — аморфні сполуки білого кольору (порошки, добре сипкі гранули або пластівці) без смаку й запаху або з незначним запахом оцту. Одним із найважливіших показників, що визначають можливість та умови переробки ацетатів целюлози, є їхня розчинність, яка значною мірою залежить від кількості ацетильних груп у полімерному ланцюзі. Високоестерифіковані ацетати целюлози розчинні в метиленхлориді, дихлоретані, хлороформі, метилцелюлозі, метановій (мурашиній) та етановій кислотах. Зниження ступеня заміщення уможливлює розширення асортименту розчинників для ацетатів целюлози й поліпшення їхньої сумісності з низькомолекулярними пластифікаторами. Ацетилцелюлоза зі ступенем заміщення 0,5–0,6 розчиняється у воді. Ацетати целюлози, які випускають у промислових масштабах, нерозчинні в етанолі, бензені, бензині, воді.

Ацетати целюлози мало гігроскопічні, світлостійкі, мають належні фізико-механічні властивості (волокно- та плівкоутворювальні), практично не займисті. Для підвищення термічної стабільності ацетилцелюлози до неї добавляють дифеніламін, похідні фенолу, гідрохінону тощо.

Луги та неорганічні кислоти поступово омилюють (див. Гідроліз) ацетилцелюлозу з утворенням гідратцелюлози.

Добування

Ацетати целюлози добувають взаємодією високоочищеної целюлози з оцтовим ангідридом, ацетилхлоридом або кетеном.

Застосування

Ацетати целюлози використовують у виробництві полімерних плівок, ацетатних волокон, лаків, різноманітних мембран, кіно- і фотоплівок, рентгенівських плівок, пакувальних матеріалів, міцних пластичних мас, сонцезахисних окулярів та оправ тощо. Широко застосовують ацетилцелюлозу у фармацевтичній промисловості як пролонгатор і коригент смаку, а також для нанесення напівпроникного плівкового покриття на пігулки.

Література

  1. Возняк В., Попович В., Богдан Я. Допоміжні речовини та їх застосування в технології лікарських форм. Львів : Центр Європи, 1996. 95 с.
  2. Бобрівник Л. Д., Руденко В. М., Лезенко Г. О. Органічна хімія: Київ; Ірпінь : ВТФ Перун, 2005. 544 с.
  3. Суберляк О. В., Баштаник П. І. Технологія переробки полімерних та композиційних матеріалів. Львів : Растр-7, 2007. 376 с.
  4. Roberson C. Cellulose Acetate: Properties, Uses, and Preparation. New York : Nova Science Publishers, 2019. 283 p.

Автор ВУЕ

Т. А. Каменська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Каменська Т. А. Ацетилцелюлоза // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ацетилцелюлоза (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶