Ацетатне волокно

Ацета́тне волокно́ ― штучне волокно, сформоване з розчинів ацетилцелюлози — складних ефірів целюлози та оцтової кислоти.

Ацетатний шовк

Історична довідка

Ацетатне волокно створено у Великій Британії на початку 20 ст. Фірма, на якій уперше отримано тонке блискуче ацетатне волокно з очищеної целюлози й бавовняного пуху, в ті роки виготовляла лаки для потреб літакобудування. Випадковий експеримент підхопило багато виробників.

На світовому ринку ацетатне волокно з’явилося 1921 завдяки праці американських учених і технологів під керівництвом братів Дрейфусів ― Генрі та Камілля, уродженців Швейцарії. Тканину, виготовлену з цього волокна, за схожість із натуральним матеріалом почали називати ацетатним шовком.

Характеристики

Ацетатне волокно має від 74 % до 92 % ацетильованих гідроксильних груп (ДСТУ 2136-93). Товщина елементарних волокон залежить від діаметра отворів фільєр і ступеня витягування волокон. Відносне розривне навантаження ацетатних волокон коливається у межах 10 ― 14 сН/текс. У мокрому стані ацетатні волокна втрачають міцність на 30–40 %. Ацетатні волокна високоеластичні, загальне подовження в сухому стані досягає 22–45 %, після зволоження волокна подовжуються ще дужче. У воді ацетатні волокна набрякають менше, ніж віскозні та бавовняні, і, як наслідок, дають меншу усадку (0,9–1,5 %), швидше висихають.

Ацетатні волокна стійкі до дії розбавлених кислот і лугів, однак концентровані міцні кислоти руйнують їх, гарячі розчини сильних лугів ― омилюють, вони також чутливі до сильних окисників. Розчиняються волокна в ацетоні, льодяній оцтовій кислоті, фенолі та в деяких інших розчинниках. Ацетатні волокна стійкі до дії мікроорганізмів, мають високі електроізоляційні властивості, їх не пошкоджує міль. Зовнішньо і на дотик нагадують натуральний шовк. Вироби з ацетатних волокон майже не зминаються, але погано вбирають вологу, легко електризуються. Мають невисоку теплостійкість.

Технологія виробництва

Ацетатне волокно виробляють із деревини або бавовняної целюлози, яку обробляють оцтовим ангідридом. У цьому процесі використовують дві кислоти:

Продуктом реакції є ацетилцелюлоза ― сировина для виробництва ацетатних волокон. Первинний ацетат (триацетилцелюлозу) обробляють милом у розчині сульфатної та етанової кислот і отримують повторний ацетат (діацетилцелюлозу), який розчиняють в ацетоні, щоб приготувати прядильний розчин. Після фільтрування та вилучення повітря розчин надходить до прядильної машини. Формування волокна виконують у сухий спосіб. Прядильний розчин протискують крізь фільєру з 24–120 отворами. Тонкими струмками він надходить до шахти, куди подається пароповітряна суміш за температури 50–85 °С. Ацетон випаровується й нитки тверднуть. Потім їх охолоджують, обробляють мастилами і намотують на бобіни. Оздоблення ацетатні волокна не потребують. У виробництві штапелю використовують фільєри з кількістю отворів бл. 200.

Будова ацетатного волокна: поздовж ― тонка гладенька блискуча трубочка з великими штрихами на поверхні, у поперечному перерізі ― неправильної форми ребристе коло. Для зменшення гладкості поверхні, блиску та ковзання ацетатні нитки іноді випускають профільованими за допомогою фільєр із некруглим профілем отворів. Такі нитки менш теплопровідні, мають більшу об’ємність, приємний іскристий блиск.

Застосування

У текстильній промисловості ацетатні волокна використовують для виготовлення одягу, домашнього текстилю ― штор, рушників, серветок, постільної білизни тощо. З ацетатного волокна виготовляють фільтрувальні тканини, зокрема і для гіперфільтрування — процесу, який застосовують для знесолювання морської води, концентрування рідкісних і благородних металів, очищення стічних вод тощо. Ацетатне волокно використовують також для виготовлення сигаретних фільтрів.

Джерела

  • ДСТУ 2136-93. Волокна та нитки текстильні. Види, дефекти. Терміни та визначення. Київ : Держстандарт України, 1993. 63 с.

Література

  1. Супрун Н. П. Матеріалознавство швейних виробів: волокна та нитки. Київ : Знання, 2008. 184 с.
  2. Сухацька І. Ю. Товарознавча характеристика хімічних волокон // Вісник Академії митної служби України. Серія: Технічні науки. 2009. № 1. С. 98–103. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vamsutn_2009_1_17.
  3. Афанасьєва В. А., Нечипорук М. В., Берешко І. М. Товарознавство текстильних товарів. Харків : Національний аерокосмічний університет «Харківський авіаційний інститут», 2010. 139 с.
  4. Красина И. В., Вознесенский Э. Ф. Химическая технология текстильных материалов. Казань : Издательство КНИТУ, 2014. 116 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Супрун Н. П. Ацетатне волокно // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ацетатне волокно (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶