Багатокультурність

Уцв43шгтар.jpg

Багатокультурність — стан суспільства в поліетнічних країнах, якому притаманна активна державна політика щодо офіційного визнання і забезпечення прав різних категорій осіб і спільнот на культурну ідентифікацію, відмінність від інших етногруп.

Поняття «багатокультурність» вживається при аналізові міжкультурної взаємодії, культурного розвитку людства та культурних наслідків в умовах глобалізації.

Політичні напруження, конфлікти, етноконфесійні протистояння, що є загрозою дезінтеграції суспільства, змушують держави шукати рішення цих проблем у політичній площині взаємин різнокультурних спільнот.

Характеристика

Феномен багатокультурності є викликом для людства, потенційним джерелом конфліктів, тому потребує відповідних знань, умінь, ціннісних орієнтацій для його сприйняття та політичного регулювання. На думку А. Ручки (нар. 1940; Україна) та В. Танчера (нар. 1943; Україна), ресурсом розвитку багатокультурності є культурна компетентність як специфічний комплекс набутих рис, здатностей, знань, умінь і ціннісних орієнтацій, які дають можливість людям вільно брати участь у культурному житті суспільства. Розвиток культурної компетентності щільно пов’язаний з формуванням певної культурної ідентичності. Культурні компетентності можуть мати різні аспекти — від активної культурної партиципації (культурної експресії, проявів нормативної культурної ідентичності) до пасивної — набуття тільки певної сукупності знань про культуру та ролей переважно як глядачів, слухачів, споживачів культури.

В умовах глобалізації та культурної різноманітності, коли гостро постають питання захисту і просування різнорідних культурних форм, особливого значення набуває крос-культурна компетентність. Остання базується на усвідомленні того, що різнорідність — це об’єктивна характеристика світової культури і рушійна сила її розвитку, повага до інших точок зору, традицій, культур, а також готовність розв’язувати конфлікти мирним шляхом. Українське суспільство є багатокультурним зі складною структурою ідентифікацій.


Додатково

Верховна Рада України ухвалила Декларацію прав національностей України 1991, в якій гарантувала всім народам, національним групам, громадянам, які проживають на її території, рівні політичні, економічні, соціальні та культурні права. В Декларації зазначено, що в Україні проживають громадяни понад 100 національностей, які разом з українцями «становлять народ України». Довготривалість їхнього спільного компактного проживання в регіонах України, з одного боку, сприяла формуванню етнічної толерантності, а з іншого — регіональної культурно-історичної різнорідності, що найбільше виявляється в особливостях геополітичних, етнокультурних і релігійних орієнтацій.

Джерела

Конвенція про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження // Верховна Рада України. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/952_008

Література

  1. Василенко А. М. Канадська багатокультурність та становлення етнополітичного права // Часопис Київського університету права. 2009. № 4. С. 55–59.
  2. Степико М. Т. Українська ідентичність: феномен і засади формуванняо. Київ : Національний інститут стратегічних досліджень, 2011. 336 с.
  3. Бандурка А. С. Строката ковдра мультикультуралізму. Харків : Золота миля, 2013. 198 с.
  4. Антагонізм і примирення у мультикультурних середовищах / За ред. Я. Крчевського, О. Герман. Київ : Ніка-Центр, 2017. 512 с.
  5. Ручка А., Танчер В. Багатокультурність: чинники, проблеми, нові перспективи суспільного розвитку // Український соціологічний журнал. 2017. № 1–2. С. 9–16.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Багатокультурність // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Багатокультурність (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶