Багнет

Багнет до «трьохлінійки» (гвинтівки Мосіна).

Багне́т (пол. bagnet, від фр. baїonnette, з Bayonne — Байонна, назва міста, тепер у регіоні Нова Аквітанія, Франція, де винайдено цю зброю), байонет, штик — багатозначний термін.

1) Колюча та ріжуча холодна зброя, яку фіксують на дульній частині ствола ручної вогнепальної зброї; призначена для проведення рукопашного бою.

Історична довідка

Поява на полі бою вогнепальної зброї та її широке використання у 16 ст. зумовили зростання значення вогневого бою та потребували модернізації зброї. Постала необхідність поєднати властивості різних зразків зброї: можливості колоти — рубати — стріляти. За однією з версій, зброю з поєднанням таких властивостей — багнет (байонет, штик) винайдено 1523 під час облоги м. Байонни. Припускають, що спочатку назва стосувалася лише форми кинджала, а згодом закріпилася і за «рушничним списом».

Форма перших багнетів була досить простою: вони складалися з леза та руків’я, яке перед рукопашним боєм вміщували до каналу дула. З переходом європейських армій від використання громіздких рушниць до легших зразків почалося масове комплектування їх багнетами. Наприкінці 17 ст. винайдено кріплення у вигляді трубки, що давало змогу проводити стрільбу вже з примкнутим багнетом.

У 18–19 ст. поширилися втульчасті багнети, у 20 ст. ними були озброєні бійці воюючих армій у роки світових війн. Під час Другої світової війни використовували також невід’ємні багнети (у похідному положенні їх фіксували вздовж ствола). У 21 ст. поширеними залишаються багнет-ніж, який кріпиться до автомата чи снайперської гвинтівки, та невід’ємний клинковий багнет, що кріпиться до карабіна.

Характеристика

За принципом використання та військовою традицією (стрілецьким уставом) багнет є не окремою зброєю, а лише складовою частиною довгоствольної вогнепальної зброї (мушкета, гвинтівки, автомата), яка пристосовує її до рукопашних сутичок з ворогом. Через відсутність древка (штанги) багнет не належить до класичної колючої зброї. Значна частина типів багнетів має смугу з колодкою, ефес-руків’я та піхви, тому багнети часто відносять до класу клинкової зброї у підгрупі «холодна зброя». Багнети утворюють окремий рід групи, що поділяють на кілька різновидів: багнети-ножі; багнети-кортики; кинджалоподібні багнети; багнети-тесаки.

2) Переносно — один воїн-піхотинець (при вказуванні на загальну кількість воїнів).

Література

  1. Boeheim W. Handbuch der Waffenkunde. Leipzig : K. A. Seemann, 1890. 698 p.
  2. Weapons: An International Encyclopedia From 5000 B.C. to 2000. New York : St. Martin's Press, 1990. 336 p.
  3. Круликевич Т. История холодного оружия. Корды, кинжалы, ножи, штыки. Ростов-на-Дону : Феникс, 2010. 277 с.
  4. Сокунов І. О. Холодна та вогнепальна зброя кінця ХІХ — початку ХХ ст. з колекції Державного історико-культурного заповідника у м. Путивлі // Сіверщина в історії України : в 12 вип. Київ; Глухів : Центр пам'яткознавства НАН України, 2010. Вип. 3. С. 344–347.
  5. Harriman B., Hook A., Gilliland A. The Bayonet. Oxford : Osprey Publishing, 2021. 80 p.

Автор ВУЕ

О. М. Даценко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Даценко О. М. Багнет // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Багнет (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶