Бій

Бій — основна форма тактичних дій (див. Тактика воєнна) сил і засобів сил оборони; узгоджені за метою, місцем і часом удари, вогонь і маневр військових частин (підрозділів) для знищення (розгрому) супротивника, відбиття його ударів і виконання інших тактичних завдань в обмеженому районі упродовж короткого часу.

Характеристика

Класифікація

Бій може бути загальновійськовим, вогневим, повітряним, протиповітряним, морським.

  • Бій загальновійськовий — узгоджені за метою, завданнями, місцем, часом і способом дії (ведення вогню та маневру) військових частин і підрозділів родів сухопутних військ, частин підрозділів інших видів (родів) військ. Розгром супротивника досягається вогнем усіх видів зброї, потужними ударами, активними та рішучими діями військ (сил).
  • Бій вогневий — узгоджені за метою, місцем і часом удари та вогонь різних сил і засобів вогневого ураження з метою нанесення втрат, обмеження маневру військ (сил) та виведення з ладу об’єктів супротивника.
  • Бій повітряний — збройне протиборство в повітрі літаків, груп літаків (гелікоптерів) та підрозділів авіації, спрямоване на знищення засобів повітряного нападу супротивника, відбиття його атак, забезпечення відмови його від виконання поставленого завдання.
  • Бій протиповітряний — узгоджені за метою, завданнями, місцем, часом і способом дії (ведення вогню та маневру) військових частин і підрозділів зенітно-ракетних військ повітряних сил, частин (підрозділів) протиповітряної оборони інших видів (родів) військ, спрямоване на знищення засобів повітряного нападу супротивника, прикриття від його ударів визначених об’єктів та угруповань військ (сил).
  • Бій морський — організоване збройне протиборство частин (кораблів військових) морських сил воюючих держав на морі в обмеженому районі упродовж відносно стислого часу. Проводиться для знищення (розгрому) угруповання морських сил супротивника або нанесення йому значних втрат.

Способи ведення

Способи ведення бою змінювалися з розвитком засобів збройної боротьби. До появи вогнепальної зброї боєм називали рукопашні сутички (див. Рукопашний бій) окремих груп воїнів, озброєних холодною зброєю. З появою й удосконаленням вогнепальної зброї бій розпочинався з ураження супротивника вогнем і завершувався рукопашною сутичкою.

До початку 19 ст. бій відбувався на обмеженій території. Подальше збільшення скорострільності, дальності та влучності стрільби зброї зумовило розширення просторового розмаху бою.

Масове оснащення військ кулеметами, артилерією, застосування авіації і танків у Першій світовій війні зумовило те, що успіху в бою досягали лише узгодженими зусиллями усіх родів військ.

У роки Другої світової війни реалізовано концепцію глибокого бою, що полягала в одночасному ураженні супротивника на всю глибину його бойового порядку спільними зусиллями усіх наявних сил і засобів.

У 1950-х із прийняттям на озброєння низкою держав ядерної зброї і ракет, пізніше — високоточної зброї, розвідувально-вогневих (ударних) комплексів і систем, більш досконалих танків, літаків, гелікоптерів, безпілотних літальних апаратів, засобів протиповітряної оборони, управління і радіоелектронної боротьби характер бою істотно змінився.

Головні ознаки

Основними ознаками сучасного бою поряд із просторовим розмахом і динамічністю є швидкі й різкі зміни обстановки, нерівномірність його розвитку по фронту та углиб, різноманітність способів ведення, збільшена морально-психологічна та фізична напруга особового складу, зростання втрат у живій силі, озброєнні та техніці. Значно підвищилася роль взаємодії військ (сил) і засобів у бою, збільшилися можливості глибокої вогневої поразки супротивника і більш рішучого його розгрому. Повітряно-наземний характер бою створює передумови для застосування нових, раптових для супротивника тактичних прийомів.

Література

  1. Военный энциклопедический словарь. Москва : Большая Российская Энциклопедия ; Рипол-классик, 2002. 1664 с.
  2. Словник основних термінів та скорочень, які використовуються в НАТО. Київ : МП «Леся», 2004. 568 с.
  3. Дах Г. фон Техніка бою : в 2 т. Львів : Астролябія, 2017–2018.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бій // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бій (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶