Багно звичайне

Багно звичайне (Ledum palustre або Rhododendron tomentosum)

Багно́ звича́йне (Ledum palustre або Rhododendron tomentosum) — вид судинних рослин родини вересові.

Таксономія і характеристика

Вічнозелений кущ 90–125 см заввишки. Стебла прямостійні, старі гілки з темно-сірою корою, молоді пагони з густим рудим опушенням. Листки чергові, короткочерешкові, шкірясті, від лінійних до довгасто-еліптичних, 1,5–5 см завдовжки, 0,2–0,8 см завширшки, із загорнутими донизу краями; зверху темно-зелені, блискучі, голі або з жовтуватими залозками, знизу рудувато-повстисті. Квітки на кінцях гілок у щиткоподібних китицях, запашні. Квітконіжки тонкі, вдвоє або втроє довші за квітки, іржаво-білоповстисті, залозисто-клейкі. Квітки правильні, з подвійною оцвітиною. Чашечка зрослолиста, з п’яти коротких, іржастих, буро-пухнастих, по краю війчастих чашолистків, які залишаються при плодах. Віночок з п’яти вільних білих або жовтувато-білих пелюсток (4–8 мм завдовжки, 2,5–4 мм завширшки). Тичинок десять, вони довші від пелюсток. Маточка одна, стовпчик один, зав’язь верхня. Плід — довгасто-овальна, залозисто-опушена, п’ятигніздна коробочка, 4–8 мм завдовжки. Насіння яскраво-жовте, дрібне, веретеноподібне, до 1,5 мм завдовжки. Цвіте у травні — липні. Вся рослина виділяє сильний різкий запах, що може спричинити запаморочення та головний біль.

Поширення та екологія

Багно звичайне — голарктичний бореальний (див. Бореальна область) вид з циркумполярним ареалом, поширений в Центральній та Північній Європі, в північних регіонах Азії та Північної Америки (Канада, Аляска), інтродукований у Великій Британії. В Україні багно звичайне поширене на Поліссі, зрідка в Українських Карпатах. Вид приурочений до заболочених і сирих соснових лісів, де часто утворює значні зарості та домінує у чагарниковому ярусі. Рідше трапляється в мішаних дубово-соснових лісах та на торфових болотах. Надає перевагу вологим кислим ґрунтам, зростає як у тіні або напівтіні, так і на відкритих ділянках. Рослина мікотроф, краще росте якщо в ґрунті є певні асоціації грибів.

Охорона

Вид не потребує охорони на світовому рівні, в Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи має статус «Найменш загрожений». Проте вид скорочує ареал через осушення перезволожених територій, видобування торфу, сільськогосподарське землекористування, надмірну заготівлю. У деяких країнах Центральної Європи охороняється на національному (Румунія, Чехія) або регіональному рівні (Польща, Україна). В Україні вид охороняється в Закарпатській, Львівській, Хмельницькій і Чернігівській областях.

Використання

Багно звичайне — лікарська, ефіроолійна, інсектицидна, медоносна, фарбувальна та отруйна рослина. Лікарською сировиною є пагони багна звичайного — Cormi Ledі palustrіs. Основною біологічно активною речовиною є ефірна олія, до складу якої входять ледол, палюстрол, цимол, геранілацетат та інші речовини. Також рослини багна звичайного містять глікозиди (арбутин, андромедотоксин), кумарини (ескулетин і скополетин), флавоноїди (кверцетин і кемпферол), дубильні речовини, смоли, тритерпенові сполуки. Завдяки наявності цих речовин препарати з багна звичайного мають спазмолітичні, відхаркувальні, потогінні, сечогінні, дезінфікувальні, знеболювальні та заспокійливі властивості. У медицині застосовується за хронічного бронхіту, пневмонії, кашлюку, бронхіальної астми, туберкульозу легень, риніту, золотухи, дизентерії, малярії. Також використовується за опіків, виразок, укусів, під час лікування подагри, ревматизму, травм і болю в суглобах, хронічних хвороб шкіри. Нещодавно виявлено, що багно звичайне має перспективні протидіабетичні, антиоксидантні, протипухлинні, радіопротекторні й фунгіцидні властивості. Використання багна звичайного потребує обережності через його отруйність. Квітки багна виділяють багато нектару і тому є хорошим медоносом, однак мед має легку наркотичну дію, тому перед вживанням його слід підігрівати. Також рослина відома інсектицидними властивостями: її застосовують для знищення і відлякування комах (клопів, молі, комарів), виготовлення репелентів. Застосовується як декоративна рослина у вересових садах, хоча культивування його складне. Як фарбувальна рослина використовується для фарбування тканин у зелений або жовтий кольори.

Література

  1. Мінарченко В. М., Тимченко І. А. Атлас лікарських рослин України (хорологія, ресурси, охорона). Київ : Фітосоціоцентр, 2002. 172 с.
  2. Dampc A., Luczkiewicz M. Rhododendron tomentosum (Ledum palustre). A Review of Traditional Use Based on Current Research // Fitoterapia. 2013. Vol. 85. P. 130–143. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23352748/
  3. Judžentienė A. Review: Marsh Rosemary (Rhododendron tomentosum Harmaja (ex Ledum palustre Linn) Growing in Lithuania) Essential Oils and their Properties // Chemija. 2020. Vol. 31. № 4. P. 269–277. URL: https://www.lmaleidykla.lt/ojs/index.php/chemija/article/view/4324
  4. Angiosperm Phylogeny Website. URL: http://www.mobot.org/MOBOT/research/APweb/
  5. Plants For A Future. URL: https://pfaf.org/

Автор ВУЕ

І. А. Тимченко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Тимченко І. А. Багно звичайне // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Багно звичайне (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶