Бактеріовловлювачі

Бактеріовло́влювачі — прилади для вловлювання і концентрації завислих у повітрі мікроорганізмів із метою визначення характеру і ступеня бактеріального забруднення повітря.

Основне джерело забруднення атмосферного повітря мікроорганізмами — ґрунт та поверхні водойм. Бактерійне обсіювання приміщень перевищує обсіювання атмосферного повітря.

Принцип роботи бактеріовловлювача полягає у пропусканні повітря і виділенні з нього завислих мікроорганізмів за допомогою різних фізичних методів. Найчастіше з цією метою використовують седиментаційний та аспіраційний методи.

В основу седиментаційного методу покладено здатність осідання мікробів на поверхню твердого живильного середовища під дією сили тяжіння і руху повітря. Для дослідження повітря приміщень чашки Петрі з середовищем відкривають на 5–10 хв. (для визначення загального обсіювання повітря) і на 40 хв. (для обліку патогенної флори). Мікроби, що осіли з повітря, упродовж доби підрощують в термостаті за температури 37 °С, потім на 1–2 доби залишають при кімнатній температурі. Ступінь забруднення повітря визначають за кількістю колоній, що виросли на живильному середовищі. Метод дає оціночне значення забрудненості і непридатний для дослідження бактеріальної забрудненості атмосферного повітря.

Досконалішим є аспіраційний метод, заснований на примусовому просмоктуванні повітря через рідкі та сухі вбирачі або на спрямуванні струменя повітря на щільні живильні середовища чи в уловлюючу рідину.

Типи бактеріовловлювачів, засновані на цьому методі:

  • апарат Кротова;
  • бактеріовловлювач Речменського;
  • прилади Кіктенка, Андерсена, Дьяконова.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  2. Порєв В. А., Дашковський О. А., Миндюк Я. Л. та ін. Аналітичні екологічні прилади та системи. Вінниця : Універсум-Вінниця, 2009. 336 с.
  3. Старикович Л. С., Дудок К. П., Любас Н. М. Прилади і методи дослідження стану довкілля. Львів : Львівський національний університет імені Івана Франка, 2014. 196 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бактеріовловлювачі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бактеріовловлювачі (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶