Атмосферне повітря

Атмосфе́рне пові́тря — суміш газів, що формують атмосферу Землі. Необхідний компонент природного середовища для існування живих організмів.

Основними складниками сухого повітря за об’ємом є азот (78,084 %) і кисень (20,9476 %), а також аргон (0,934 %), вуглекислий газ (0,03 %), незначний уміст інших газів (неон, гелій, криптон, метан, ксенон, озон тощо) і різна кількість водяної пари. Нормальне співвідношення цих газів в атмосферному повітрі є оптимальним для життєдіяльності людини, представників тваринного й рослинного світу. Суттєве зменшення чи збільшення вмісту будь-якого компонента може згубно позначитися на їхньому існуванні.

Нижньою межею атмосферного повітря вважають поверхню суходолу й води, верхня — розмита (зі збільшенням висоти повітря розріджується, зменшується його тиск). Її зафіксовано на висотах у десятки кілометрів, потім відбувається поступовий перехід у космічний простір.

Склад повітря на всю його товщу практично однаковий, але в нижній частині зростає вміст води, пилу, біля земної поверхні — вуглекислого газу. Атмосферне повітря, лабораторно очищене від сторонніх домішок і надлишків водяної пари й вуглекислого газу, — безбарвний, прозорий, без запаху і смаку газ. Густина за температури 0 °C та атмосферного тиску 760 мм ртутного стовпчика становить 1,293 кг/м3.

Щоденно людина споживає повітря масою 15–16 кг (набагато більше за воду чи їжу), що перетворює атмосферне повітря на головний компонент виживання людини на Землі.

Література

  1. Masaki S. Atmospheric Circulation Dynamics and Circulation Models. Berlin : Springer, 2004. 644 p.
  2. Петрова Г. Г., Панчишкина И. Н, Петров А. И. Физика атмосферы. Ростов-на-Дону : Южный федеральный университет, 2015. 92 c.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Атмосферне повітря // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атмосферне повітря (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶