Бактрія

Ба́ктріяісторична область у Центральній Азії.

Географічне положення

Займає північну частину Афганістану та прикордонні регіони Пакистану, Китаю, Таджикистану, Узбекистану й Туркменістану. Історичний центр області — м. Бахтри (також Бактри, тепер м. Балх, Афганістан), яке в різні епохи було столицею різних державних утворень на території Бактрії. Населення регіону розмовляло бактрійською мовою.

Історична довідка

Формування окремої етнокультурної спільності в Бактрії розпочалося у бронзову добу. Тоді у майбутній Бактрії й сусідніх землях поширилася культура, відома як Бактрійсько-Маргіанський археологічний комплекс (кінець 3 — початок 2 тисячоліть до н. е.). Проте дані сучасних досліджень свідчать про імовірну приналежність тогочасного населення Бактрії до доіндоєвропейського субстрату. Упродовж 2–1 тисячоліть до н. е. у регіоні розселилися іранці, які повністю асимілювали давнє населення.

У 6 ст. до н. е. Бактрію завойовано Ахеменідами. У складі держави Ахеменідів Бактрія мала статус окремої сатрапії. З огляду на стратегічне військове й важливе економічне значення Бактрії її сатрапом традиційно призначали першу (або другу) в черзі наслідування царського престолу Ахеменідів особу.

Бактрію завойовано військами Александра Македонського 329–327 до н. е. У складі його імперії Бактрія зберегла статус окремої сатрапії. Її значення підкреслювалося призначенням на місце бактрійського сатрапа согдійського вельможі Оксіарта — батька дружини Александра Роксани.

У 320-х у Бактрії поширився грецький культурний вплив. В останні роки життя Александра Македонського засновано низку грецьких військових поселень із централізованим управлінням. Грецький культурний вплив (див. Еллінізм) зберігався в регіоні упродовж декількох століть після смерті Александра — для бактрійської мови пристосовано грецьку писемність, упродовж тривалого часу грецька мова була державною у регіоні.

Після остаточного розпаду імперії Александра (бл. 300 до н. е.) Бактрія увійшла до складу держави Селевкідів. У ній регіон не відігравав настільки важливого економічного й військового значення, як у часи Ахеменідів. Він зберігав статус окремої сатрапії, причому контроль центру держави над ним поступово послаблювався.

Бл. 255 до н. е. Бактрія остаточно відокремилася від держави Селевкідів. На її території утворилося Греко-Бактрійське царство. Першим царем (басилевсом) став останній бактрійський сатрап Діодот Бактрійський (поширив владу також на Согдіану). Населення Бактрії в цей час було східноіранським (бактрійським), еліти — переважно греко-македонськими. Скориставшись занепадом держави Селевкідів, Греко-Бактрійське царство поширило впливи на сусідні регіони. У 200-х до н. е. (часи правління Євтидема І) бактрійські війська захопили територію на південь від Бактрії (Арахозія, південь сучасного Афганістану), згодом (190–180-ті до н. е., часи правління Деместрія І) — увійшли на землі Північної Індії (пакистанська й індійська частини сучасного Пенджабу).

У 170–160-х до н. е. унаслідок внутрішніх конфліктів усередині царства воно розкололося на північну (власне Бактрія) й південну (Індо-Грецьке царство на нещодавно приєднаних територіях) частини.

У 140–130-х Бактрія як держава занепала (внаслідок кількох вторгнень кочових племен саків і тохарів). Змішаний характер місцевої культури зі значною кількістю грецьких елементів зберігався і в наступні століття. На початку 1 ст. н. е. територія Бактрії стала ядром Кушанської імперії (її державною мовою спершу була давньогрецька, згодом — бактрійська). Елементи давньої греко-бактрійської культури знайшли вияв у сільському господарстві, містобудуванні та грошовій системі Кушанської імперії. Із початком розпаду цієї імперії під тиском Сасанідів Бактрія почала занепадати і як культурне ціле (згадки про цей регіон як сучасну авторам текстів реалію зникли у 4 ст.).

Література

  1. Rawlinson H. Bactria. The History of a Forgotten Empire. Yardley : Westholme, 2013. 176 p.
  2. Iliakis M. The Bactrian Mirage. Iranian and Greek Interaction in Western Central Asia. Edinburgh : Edinburgh University Press, 2015. 224 p.
  3. Alexander the Great and the East: History, Art, Tradition / Ed. by Krz. Nawotka, A. Wojciechowska. Wiesbaden : Harrassowitz Verlag, 2016. 450 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бактрія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бактрія (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
29.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶