Балалайка

Музичний інструмент балалайка

Балала́йка — народний щипковий музичний інструмент.

Історична довідка

Походить від старовинної домри. Питання часу появи бабалайки залишається дискусійним. Перша писемна згадка про інструмент зустрічається в документах 17 ст. Поширена з 18 ст. Наприкінці 19 ст. музикант В. Андреєв (1861–1918; тепер Російська Федерація) удосконалив і модернізував інструмент, створив його різновиди. Інструмент набув поширення здебільшого на території Росії та Білорусі.

Характеристика

Балалайка має дерев’яний корпус трикутної форми, довгий гриф з дещо відтягнутою назад голівкою й трьома (раніше двома) струнами. Звук видобувають брязканням, торкаючись струн кінчиками трьох пальців правої руки, складеними особливим способом; а також щипком, подвійним щипком, дробом, зривом, вібрато, тремоло. Також грають на балалайці за допомогою медіатора (див. Плектр).

Репертуар: обробки народних пісень, перекладання класичних творів, авторська музика.

Балалайка в Україні

З 1920-х балалайка в Україні стала складником народних оркестрів. У повоєнний час вийшла на естраду як сольний інструмент. В Україні балалайку пов’язують із діяльністю виконавця і педагога Є. Блінова (1925; тепер Російська Федерація ― 2018; Україна) та його учнів. Композитор Г. Таранов (1904–1989) написав концерт для балалайки і бандури з оркестром (1954); К. Мясков (1921–2000) ― Сюїту для балалайки та фортепіано (1966). Автором статей із питань майстерності гри на балалайці був Ю. Алексик (1941; усі ― тепер Україна).

В. Ілляшевич (1939–2004; Україна) 1993 створив Київський квартет балалаєчників, з яким виконував народні мелодії, твори композиторів-класиків і сучасників. Мав сольні виступи з симфонічними оркестрами України, Німеччини.

В українському репертуарі твори композиторів К. Мяскова, О. Канерштейна (1933–2006), Я. Лапинського (1928–2020), В. Польового (1927–1986), А. Мухи (1928–2008; усі ― Україна) та ін.

Додатково

За однією з версій, балалайка виникла в побуті скоморохів Давньої Русі.

Література

  1. Давидов М. Історія виконавства на народних інструментах (українська академічна школа). Київ : Національна музична академія України імені П. І. Чайковського, 2005. 419 с.
  2. Юцевич Ю. Є. Музика. Словник-довідник. 2-ге вид., перероб. і допов. Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2009. 352 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Балалайка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Балалайка (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶