Баланс загроз

Бала́нс загро́з — теорія у міжнародних відносинах, що пояснює рівновагу міжнародної системи на основі паритету між рівнем загроз від різних суб’єктів світової політики; є окремим випадком і доповненням до теорії балансу сил.

Теорію балансу загроз уперше запропонував 1985 учений С. М. Волт (народився 1955; США) у статті «Формування альянсів і баланс світової сили» («Alliance Formation and the Balance of World Power»): держави намагаються балансувати не стільки силу, скільки загрози, що йдуть від інших держав; вони реагують не на силу як таку, а на загрозу, що виходить від іншої держави чи групи держав. Це випливало з того, що загрози, власне, і є проекцією сили. Таким чином, держава пов’язує власну безпеку не із встановленням балансу сил, а із розумінням рівня і небезпеки загроз. С. М. Волт визначив чотири елементи загрози:

  • сукупну силу;
  • географічну близькість;
  • наступальну спроможність;
  • наступальні наміри.

Баланс загроз відбувається шляхом нарощування власної сили та / або створенням міждержавних альянсів, виходячи з усвідомлення рівня загроз. Прикладом цьому може слугувати створення 1949 Організації Північноатлантичного договору (НАТО) з метою збалансувати загрози безпеці держав Західної Європи і Північної Америки, що виходили від СРСР.

Прагнення сучасної України до повноправного членства в НАТО пояснюється необхідністю збалансувати загрози безпеці з боку Російської Федерації.

Необхідність балансу загроз також пов’язана із виникненням безпекових загроз, що виходять не лише від держав, але і недержавних акторів, зокрема носіїв міжнародного тероризму, транснаціональної злочинності тощо.

Література

  1. Stephen M. Walt. Alliance Formation and the Balance of World Power // International Security. 1985. Vol. 9. № 4. P. 3–43.
  2. Walt S. The Origins of Alliances. Ithaca : Cornell University Press, 1990. 336 p.
  3. Levy J. S., Thompson W. R. Hegemonic Threats and Great-power Balancing in Europe, 1495–1999 // Security Studies. 2005. Vol. 14 (1). P. 1–33.
  4. Ковальова О. Концептуалізація альянсів у теорії міжнародних відносин // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія: Питання політології. 2018. Т. 34. С. 94–100.

Автор ВУЕ

С. Г. Федуняк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Федуняк С. Г. Баланс загроз // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баланс загроз (дата звернення: 14.05.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
23.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶