Балик

Бали́к (кримськотатар. balyk, тур. balik, від тюрк. balьq — риба) — просолені та після цього пров’ялені на повітрі спинні (рідше — бокові та черевні — теші) частини великої та жирної риби (здебільшого осетрових, лососевих, іноді сома, крупного оселедця тощо).

З часом назва «балик» поширилась і на м’ясні в’ялені вироби.

Найвищі гастрономічні якості мають ніжні, напівпрозорі провісні балики. Назва походить від способу виготовлення: у процесі в’ялення балики тривалий час висять на вишках. Висота вишок сягає 10 м, вони мають дах і замість стін — жалюзі. Шматки риби овіває повітря, але не прогрівають прямі сонячні промені. Після в’ялення балики іноді ще й підкопчують холодним способом.

Подають балик як холодну закуску. Зачищені та нарізані навкіс широкі шматки кладуть на тарілку з лимоном та зеленню петрушки.

В’ялені товари є малостійкими продуктами, які псуються у вологому приміщенні. Баличні вироби необхідно зберігати в чистих, сухих, добре вентильованих приміщеннях за температури +5 °С упродовж 30 днів.

Балики корисні завдяки поживним властивостям. До складу рибного балику входить більшість корисних макро- і мікроелементів, які містить риба (Магній, Кальцій, Калій, Молібден, Флуор, Ферум, Фосфор), вітаміни А, Е, В і РР, природні насичені кислоти Омега-3 і Омега-6.

Джерела

  1. ГОСТ 6481-97. Изделия балочные из осетровых рыб холодного копчения и вяленые. Технические условия. Москва : Стандартинформ, 2007. 14 с.

Література

  1. Віннікова Л. Г., Дубатовка Г. В., Асауляк А. В. та ін. Особливості виробництва балика з термічною активацією // Наукові праці Одеської національної академії харчових технологій. 2009. Вип. 36 (2). С. 86–89.
  2. Сирохман І. В. Товарознавство продовольчих товарів. Харків : Світ книг, 2016. 713 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Балик // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Балик (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶