Бальзам

Бальза́м (лат. balsamum — бальзамове дерево, від грец. βάλσαμον — бальзамін, з араб. بلسم — бальзамове дерево, бузина) — багатозначний термін.


1) Ароматичний сік, що складається із суміші смол з ефірними оліями. Виділяється зі стовбурів деяких порід дерев спекотного клімату (рідше — із рослин північних і помірних широт) самопливом або через штучні надрізи. Іноді добувають виварюванням та вичавлюванням насіння або інших частин рослин. Має антисептичні властивості, завдяки чому його застосовують у медицині як протигнильний засіб та для бальзамування. Деякі види бальзамів (зокрема канадський — із кори ялиці) тверднуть, зберігаючи прозорість і добре розчиняються в органічних розчинниках. Показник заломлення затверділої маси таких бальзамів близький до показника заломлення оптичного скла. Це зумовило їх використання в оптичній промисловості для склеювання скла і виготовлення препаратів.


2) Лікеро-горілчана настоянка міцністю від 35 % до 45 %. Виготовляють на основі спиртових настоїв пряних та лікарських трав, корінців, листя, плодово-ягідних соків із додаванням ефірних олій, меду, цукру та інших натуральних смакових добавок, що надають напою приємного гармонійного смаку й аромату. Колір — темно-коричневий або темно-червоний. Концентрація екстрактивних речовин — від 7 до 30 г/100 см3. Має стимулюючу та тонізуючу дію, збуджує апетит.

В Україні на основі лікарських трав виготовляють бальзами терапевтичної дії: «Вігор», «Златогор», «Козацький», «Цілющий», «9 сил», «7 небес» та інші.


3) Засіб для інтенсивного догляду за волоссям після миття. Складники: воски, олії, силіконові та рослинні екстракти, регулятор водневого показника (рН), парфумерні композиції, барвники, консерванти. Застосовують для покращення структури волосся, надання шовковистості та блиску. Сприяє легкому укладанню волосся, позитивно впливає на шкіру голови, має лікувально-профілактичну дію.


4) Переносно — цілющий засіб; усе, що заспокійливо діє на людські почуття.

Джерело

ДСТУ 3297:95. Лікеро-горілчана промисловість. Терміни та визначення понять. Київ : Держстандарт України, 2004. 30 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бальзам // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бальзам (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶