Бальї

Бальї́ (франц. bailli, від давньофранц. baillir — правити, керувати, з bail — намісник, правитель, від лат. bajulus — носій, вісник) — у середньовічній Франції представник короля або сеньйора в окремому регіоні (бальяжі), якому було делеговано адміністративні, військові та судові функції. За межами Франції точні або приблизні відповідники посаді бальї мали інші назви (на півдні Франції — сенешаль, у Священній Римській імперії — амтманн, у деяких німецьких державах — фогт або ландфогт, у Речі Посполитій — ландвійт).

Історична довідка

Посади або титули бальї (давньофранц. baillif, baillis) існували з 9 ст., проте чітке коло повноважень не окреслювалося. Під час кожного призначення король делегував бальї конкретні функції.

Постійна посада бальї з чітко визначеними функціями запроваджена 1190. Вирушаючи у Третій Хрестовий похід (див. Хрестові походи), король Філіпп II Август поділив королівство на бальяжі, призначив бальї та делегував їм судові функції.

Характеристика

Бальї становили другу судову інстанцію між судом міських прево та судом регентської ради. Крім того, бальї були делеговані адміністративні та військові функції. Король призначав бальї винятково у межах королівського домену. Сеньйори, які були васалами (див. Васалітет) короля, за потреби призначали власних бальї у своїх доменах.

З метою уникнення можливості узурпації бальї влади над регіонами, управління якими було їм доручено, у 13 ст. запроваджено низку обмежень. Зокрема, бальї заборонялося володіти майном і брати шлюб у цій місцевості, а після виходу у відставку вони були зобов’язані впродовж короткого часу виїхати з неї. Згодом, у зв’язку з ускладненням судової та адміністративної системи, посади цивільного бальї (судові й адміністративні функції) та військового бальї (командування місцевими військами) було розділено. У пізньому середньовіччі повноваження бальї звузилися до виконання військових функцій (командування місцевими військами).

У середньовічній Англії приблизним відповідником посаді бальї була посада «бейліф» (англ. bailiff, від давньофранц. baillif). В англосаксонський період аналогічні функції в Англії виконували «ріфи» або «ріви» (англосакс. reeve). Після норманського завоювання ця назва посади залишилася за представниками короля в судах на рівні графств-ширів (шерифами), яким крім судових делегувалися також деякі адміністративні функції та функції виконання рішень судів. Повноваження бейліфів (термін принесено норманами) були аналогічні повноваженням шерифів, однак поширювалися на суди нижчої інстанції. Як і у випадку французьких бальї, на посади бейліфів обов’язково призначали осіб з інших місцевостей.

На Нормандських островах посада бейліф дотепер поєднує адміністративні й судові функції в бейлівіках Гернсі і Джерсі (призначені британським монархом бейліфи одночасно є головами королівських судів Генрсі та Джерсі й головами парламентів цих територій). Посади бейліфів Гернсі та Джерсі існують з 13 ст.

До початку 17 ст. бейліфи Гернсі та Джерсі командували місцевими ополченнями. Згідно з рішенням Таємної ради Англії 1617 військові повноваження делеговано лейтенант-губернаторам островів, а за бейліфами залишено винятково цивільні функції. До початку 21 ст. бейліфи також мали виконавчу владу. Унаслідок конституційних реформ 2004 (Гернсі) і 2005 (Джерсі) у бейлівіках запроваджено окремі підзвітні парламентам посади голів виконавчої влади (на обох територіях) і сформовано уряд (тільки на Джерсі).

Література

  1. Cantor N. F. The Civilization of the Middle Ages. New York : HarperCollins, 1993. 604 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бальї // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бальї (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
29.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶