Бандонеон

BandoneonApart4.jpg
Bandoneon Alfred Arnold center.jpg

Бандонео́н [ ісп. bandoneón, нім. Bandoneon, від Band — прізвище винахідника і (Akkord)eon — акордеон ] — клавішно-духовий язичковий музичний інструмент; різновид ручної гармоніки. Особливо популярний в Аргентині та Уругваї, типовий для більшості танго-оркестрів.

Загальна характеристика

Інструмент призначено для створення поліфонічної музики (див. Поліфонія). Кнопки розміщено так, щоб полегшити створення акордів. Має відмінне від акордеонів звучання через звичайну відсутність перемикачів регістра. Тон звучання змінюють завдяки різному тиску міха та наддуву, уможливлюючи виразність звуку та різноманітність тембрів.

Бандонеон став символом танго. Завдяки йому музика аргентинського танго набула нового, щемливого звучання і широкої популярності. Виняткову роль у піднесенні бандеона з танцювального залу на концертну сцену зіграв виконавець і композитор А. П’яццолла.

Історична довідка

За головною версією, близько 1840 сконструював продавець музичних інструментів і викладач музики Г. Бенд (1821–1860; Німеччина) на основі квадратної німецької концертини як діатонічний, пізніше як хроматичний інструмент. За іншими версіями, близько 1834 винайшов К. Ф. Уліг (1789–1874; Німеччина) у м. Хемніці. Г. Бенд змінив і розширив оригінальну розкладку кнопкової панелі, або виробник інструментів К. Ф. Циммерман (1817; Німеччина — 1898; США), який 1849 презентував свій винахід на Промисловій виставці в м. Парижі. Визнано роль Г. Бенда як промоутера інструмента: від 1854 він організував у м. Карлсфельді його виробництво та продаж разом зі спеціально написаною музикою. Спершу інструмент був відомий як «карсфельдська концертина» («Carlsfelder Konzertina»), назву «бандоніон» утворено 1882 від прізвища Бенда.

Початково використовували для виконання духовної музики (як заміну органа) у церквах та невеликих релігійних громадах Німеччини. Проте складність гри на ньому завадила широкому впровадженню.

З 1920-х уживаний у популярній музиці. Поширилися бандонеон-оркестри: інструменти були настроєні як пікколо (октавою вище), нормальний і бас (октавою нижче). До 1939 в Німеччині діяло вже 686 подібних оркестрів.

Наприкінці 19 ст. завезений в Уругвай та Аргентину, де увійшов до складу танго-оркестрів. Пережив сплеск популярності, практично повністю витіснивши акордеон. Від 1911 бандонеони виготовляли в Німеччині виключно для ринку в Аргентині та Уругваї (тільки 1930 до Аргентини експортовано 20 тисяч одиниць).

Дизайн інструмента поступово змінювався, кількість тонів зросла до 142 (часом — 152), мав 5 рядів кнопок для лівої руки і 6 рядів для правої; тоді ж закріпився іспанський варіант назви.

Руйнування німецького виробництва під час Другої світової війни призвело до припинення масового виробництва бандонеонів. До 2000-х вінтажні бандонеони стали рідкісними і високовартісними.

2014 Національний університет Лануса в Аргентині оголосив про плани розроблення доступного бандонеона аргентинського виробництва.

Література

  1. Мирек А. М. Бандонеон // Справочник по гармоникам. Москва : Музыка, 1968. С. 38–41.
  2. Doktorski Н. The Classical Bandoneon // The Classical Free-Reed. 1998. URL: http://www.ksanti.net/free-reed/history/bandoneon.html
  3. Judkovski J. El tango: una historia con judíos. Buenos Aires : Fundaciуn IWO, 1998. 233 p.
  4. Zucchi O. El tango, el bandoneón y sus intérpretes : in 4 vol. Buenos Aires : Corregidor, 1998–2007.
  5. Юцевич Ю. Музика: словник-довідник. Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2009. 352 с.
  6. Мensing Chr. Christian's Bandoneon Page // Christian Mensing. URL: https://web.archive.org/web/20061003024648/http://www.inorg.chem.ethz.ch/tango/band/bandoneon.html

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бандонеон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бандонеон (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶