Банківські білети

Ба́нківські біле́ти, банкноти (від англ. banknote) — паперові або пластикові грошові знаки, які випускає в обіг центральний банк держави. Слугують для заміни металевих грошей як засіб обігу й платежу.

Історична довідка

Банківські білети виникли на основі обігу металевих грошей та вексельних відносин.

Перші паперові гроші почали використовувати в Китаї у 8 ст. за часів династії Тан. В Європі банківські білети вперше випущені 1694 після заснування Англійського банку.

У Франції емісію банкнот здійснено 1783, у Північній Америці — наприкінці 17 ст.

Спочатку банкноти були розпискою банку, що засвідчувала прийняття від клієнта золота на зберігання. Згодом банки видавали такі розписки при дисконтуванні векселів. Банкнота перетворилася на вексель банкіра й набула подвійного забезпечення: золотого та вексельного (товарного), мала високу надійність. Такі банкноти отримали назву «класичних».

Характеристика

Характерні ознаки класичних банкнот:

  • випущені емісійним банком замість комерційних векселів;
  • обов’язковий обмін на золото на першу вимогу власника;
  • подвійне забезпечення — золоте (золотим запасом банку) і товарне (комерційними векселями банку).

Банківський білет на відміну від векселя є безстроковим зобов’язанням, не пов’язаним із конкретною торговою операцією. Банкноти можуть випускатися в різних купюрах. Перебувають в обігу впродовж будь-якого часу.

Класичні банкноти існували до світової економічної кризи 1929–1933. У нових умовах вони втратили золоте забезпечення та гарантію обміну на золото.

Офіційно банкнота перетворилася на основний вид грошей відтоді, як у січні 1976 на конференції Міжнародного валютного фонду в м. Кінгстоні (Ямайка) було скасовано золотий паритет. Це значною мірою змінило сутність сучасних банкнот, які зберігають свою кредитну основу.

Виокремлюють два основних канали емісії сучасних банкнот:

  • банківське кредитування суб’єктів господарювання, яке забезпечує зв’язок грошового обігу з динамікою суспільного відтворення;
  • банківське кредитування держави, коли банківські білети емітують замість державних боргових зобов’язань.

Сучасні банкноти мають тільки товарне забезпечення. Функціонування банкнот тісно пов’язане з емісією грошей. В економічній літературі банкноти центральних банків називають «грошима високої ефективності».

Банківські білети в Україні

Українські банкноти вперше випущені 1917 з утворенням Української Народної Республіки.

У незалежній Україні 1991–1996 використовувався карбованець. З вересня 1996 як національну грошову одиницю запроваджено гривню.

Джерело

Інструкція про порядок перерахування статей балансів банків та обліку операцій в установах банків у зв’язку з обміном карбованців на гривні: Постанова Правління Національного банку України № 219 від 22 серпня 1996 р. // Верховна Рада України. URL: zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0219500-96/card6#Public

Література

  1. Банкноти, банківські білети // Енциклопедія історії України : у 10 т. / Гол. ред. В. А. Смолій. Київ : Наукова думка, 2003. Т. 1. 688 с.
  2. Арбузов С. Г., Колобов Ю. В., Міщенко В. І. та ін. Банківська енциклопедія. Київ : Центр наукових досліджень Національного банку України ; Знання, 2011. 504 с.
  3. Киричок Т. Ю. Зносостійкість банкнотної продукції. Київ : Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», 2014. 308 с.

Автор ВУЕ

Т. В. Марена


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Марена Т. В. Банківські білети // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Банківські білети (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶