Баран

Бара́н (Ovis) — рід ссавців родини бикових.

Таксономія і характеристика

Розрізняють 7 сучасних видів (із яких 1 — сільськогосподарська тварина), з них в Україні представлені 2: адвентивний вид баран муфлон (Ovis gmelini) і одомашнений (див. Доместикація) баран свійський (Ovis aries). Довжина голови й тіла становить 120–190 cм, хвоста 7–17 cм, висота в холці до 127 cм, вага до 200 кг. Самці помітно більші за розмірами. Волосяний покрив — від білуватого до темно-коричневого, а місцями й чорного забарвлення, що може змінюватися залежно від сезону. Самці часто носять на шиї своєрідну гриву; борода відсутня. Роги є в обох статей, але в самиць вони значно менші. Роги самців, що з віком загинаються спіралеподібно, можуть досягати ваги 30 кг.

Поведінка

Барани харчуються переважно травою, а лишайники, листя й гілки є додатковим кормом. Тварини ведуть денний спосіб життя, однак за сильної денної спеки харчуються після смеркання. Самиці й молодняк утворюють невеликі стада, які іноді об’єднуються в більші. Самці більшість часу живуть окремо від самиць, поодиноко, або в складі чоловічої групи. Усередині такої групи існує ієрархія, яка встановлюється за розміром рогів або в поєдинках.

Поширення та екологія

Тварини поширені на заході Північної Америки, в західній, центральній і північно-східній Азії. Більшість баранів живе в гірських районах, деякі — в пустелях.

Значення

Поїдаючи осоки (див. Осокові), барани сприяють розвитку інших рослин. Архар (Ovis ammon) є здобиччю ірбіса (Panthera uncia), що дуже важливо для збереження популяцій цього уразливого виду. Баран свійський є сільськогосподарською твариною, яку вирощують задля вовни, м’яса, сала й молока.

Загрози й охорона

До переліку Міжнародного союзу охорони природи включено 6 видів роду, серед яких один (Ovis vignei) має категорію "Уразливий" (VU) і два (Ovis ammon, Ovis gmelini) близькі до загрозливого стану, — "Майже під загрозою" (NT). Найбільшими загрозами для видів роду є браконьєрство, конкуренція зі свійськими тваринами (худобою) за корм, а також втрата середовища проживання.

Література

  1. Fedosenko A. K., Blank D. A. Ovis ammon // Mammalian Species. 2005. № 773. P. 1–15.
  2. Explore Current Mammalian Taxonomy // ASM Mammal Diversity Database. URL:https://www.mammaldiversity.org/taxa.html
  3. Peramelidae — Family // The IUCN Red List of Threatened Species. URL:https://www.iucnredlist.org/search?taxonomies=101268&searchType=species
  4. Taxon Information // The Animal Diversity Web. URL:https://animaldiversity.org/search/?q=Ovis

Автор ВУЕ

С. В. Харчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харчук С. В. Баран // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баран (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶