Баранов, Борис Олександрович

Баранов БО НСС ЧАЕС 2004.jpg

Бара́нов, Бори́с Олекса́ндрович (11.11.1940, с. Созінови Шабалінського району Кіровської області, тепер РФ — 06.04.2005, м. Київ, Україна) — інженер-теплоенергетик, начальник зміни станції Чорнобильської АЕС (1983–2005), ліквідатор наслідків Чорнобильської катастрофи 1986, Герой України (2019, посмертно).

Баранов, Борис Олександрович ВУЕ.jpg

Баранов, Борис Олександрович

Народження 11.11.1940
Місце народження Созінови
Смерть 06.04.2005
Місце смерті Київ
Alma mater Українська інженерно-педагогічна академія
Місце діяльності Чорнобильська АЕС


Відзнаки

Відзнаки Герой України
Ордени Трудового Червоного Прапора (1989), «За мужність» 3-го ступеня, «Золота Зірка» (2019)
Почесні звання «Відмінник енергетики України» (2002), «Почесний енергетик України» (2004)
Баранов БО НСС ЧАЕС.jpg

Життєпис

Народився в сім’ї сільської вчительки. Батько загинув на фронті під час Другої світової війни, залишивши двох малолітніх синів — Бориса та старшого на 5 років Віктора.

Після закінчення строкової служби в лавах Радянської армії, переїхав до м. Кривого Рогу (Дніпропетровська область).

1966–1976 працював слюсарем у турбінному цеху заводської теплоелектростанції (ТЕЦ) Криворізького металургійного заводу (тепер «АрселорМіттал Кривий Ріг»).

1974 закінчив Український заочний політехнічний інститут (тепер Українська інженерно-педагогічна академія), здобув фах інженера-теплоенергетика. Працював черговим інженером, потім начальником зміни теплоелектростанції (ТЕЦ) Криворізького металургійного заводу.

З 1976 працював на Чорнобильській АЕС: старшим інженером управління турбінами реакторно-турбінного цеху, заступником начальника зміни станції, від 1983 до 2005 — начальником зміни станції.

З перших днів аварії на четвертому енергоблоці ЧАЕС, у квітні-травні 1986, брав активну участь у ліквідації її наслідків: вимірював рівень радіації в приміщеннях станції, відновлював роботу енергоблоків, удосконалював технологічний процес.

1990 побував з візитом на атомній електростанції Три-Майл-Айленд (США), де 28.03.1979 сталася аварія п’ятого рівня за шкалою INES (її вважали найбільшою в історії світової атомної енергетики до Чорнобильської аварії).

Після аварії продовжував працювати на ЧАЕС в оперативній групі управління.

Подвиг

07.05.1986 група із трьох осіб оперативного персоналу ЧАЕС: старший інженер-механік реакторного цеху № 2 О. Ананенко, старший інженер управління енергоблоком № 4 В. Беспалов і начальник зміни станції Б. Баранов, по коліна в радіоактивній воді та цілковитій темряві, вдягнені у військові захисні костюми Л-1 із прогумованої тканини, увійшли в одне з підвальних приміщень четвертого енергоблока. Після вибуху в руїни для охолодження безперервно подавали воду, яка врешті затопила зв’язані між собою як сполучені посудини підвальні приміщення станції. Припускали, що в активній зоні реактора після вибуху залишилося 180 тон розжареного до 1800 °C ядерного палива. Під вагою 5 тисяч тон матеріалів (скинули з вертольотів) ядерне паливо могло досягнути басейну-барбатера під четвертим реактором, де було майже 4 тисячі тон води. Нависла загроза нового потужного водневого вибуху. Знайти та відкрити засувки спорожнення міг тільки персонал реакторного цеху № 2, який обслуговував обладнання басейну-барбатера енергоблоків № 3 і № 4.

В умовах значного радіаційного фону, задухи, погіршеної видимості Баранов привів групу у визначене місце. О. Ананенко та В. Беспалов знайшли та відкрили засувки, спустили воду з басейну-барботера зруйнованого четвертого енергоблока в приміщення допоміжних споруд реакторного відділення (ВСРО). Це дозволило запобігти повторному вибуху залишків реактора. Маршрут був складний, радіаційна обстановка (постійно вимірювали під час руху) змінилася на кілька порядків: від 10 до тисячі рентген. ЗМІ писали, що всі троє загинули від променевої хвороби. Але всі вижили та продовжили працювати на ЧАЕС.

Нагороди та визнання

За самовіддану працю з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора (1989).

Присвоєно звання «Відмінник енергетики України» (2002), «Почесний енергетик України» (2004).

За значний особистий внесок у подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, виявлені самовідданість і високий професіоналізм, багаторічну плідну громадську діяльність та з нагоди Міжнародного дня пам’яті про Чорнобильську катастрофу нагороджений орденом «За мужність» 3-го ступеня (25.04.2018, посмертно).

За героїзм і самовіддані дії, виявлені під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, присвоєно звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (27.06.2019, посмертно).

Додатково

Колеги згадують його як спокійну, делікатну, тактовну, скромну людину, водночас дуже принципову, виважену, відмінного спеціаліста з високим рівнем знань. У позаштатних ситуаціях Баранов уміло, впевнено і оперативно керував персоналом зміни.

1976 померла дружина Баранова, тому виховував однорічного сина та шестирічну доньку самотужки.

У роботах з видалення води з підвальних приміщень станції також брали участь військові Київського і Одеського полків цивільного захисту та пожежники міст Житомира, Києва та Білої Церкви. 04–08.05.1986 було відведено майже 8 тисяч кубометрів радіоактивної води.

Джерела

  • Про відзначення державними нагородами України: Указ Президента України № 108/2018 від 25 квітня 2018 р. // Президент України. URL: https://www.president.gov.ua/documents/1082018-24046
  • Про присвоєння звання Герой України: Указ Президента України № 468/2019 від 27 червня 2019 р. // Президент України. URL: https://www.president.gov.ua/documents/4682019-27817

Література

  1. Иллеш А. В., Пральников А. Е. Репортаж из Чернобыля. Записки очевидцев. Комментарии. Размышления. 2-е изд., испр. и доп. Москва : Мысль, 1988. С. 51–52.
  2. Миколюк В. М., Базиленко А. Г., Десятников П. М. та ін. Чорнобильська катастрофа в документах, фактах та долях людей: 1986–2006. 2-ге вид., доопрац. Київ : Азимут-Україна, 2006. С. 114–116.
  3. Копчинский Г. А., Штейнберг Н. А. Чернобыль: Как это было. Предупреждение. Москва : Литтерра, 2011. С. 54–55.


Автор ВУЕ

Г. В. Королевська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Королевська Г. В. Баранов, Борис Олександрович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баранов, Борис Олександрович (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.04.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶