Баранцеві (Huperziaceae)

Баранце́ві (Huperziaceae) — родина судинних спорових рослин порядку плауноподібних.

Таксономія і характеристика

У складі родини є 3 роди [баранець (Huperzia), флегмаріурус (Phlegmariurus) і філоглосум (Phylloglossum)] та, за різними даними, близько 450 видів. У флорі України представлено 1 вид — баранець звичайний. До роду баранець входить близько 25 видів, усі наземні, поширені в помірній зоні. Рослини роду флегмаріурус (близько 250 видів) переважно епіфіти, зростають у тропічній зоні. Раніше цей рід розглядали у складі роду баранець. У складі роду філоглосум (Phylloglossum), відомого ще як карликовий мох, здебільшого розглядають 1 вид — філоглосум Драмонда (Phylloglossum drummondii) — наземну трав’яну рослину з прикореневими м’ясистими листками 2–5 см завдовжки. Баранцеві — вічнозелені багаторічні трав’яні спорові рослини. Стебла рослин дихотомічно розгалужені, вкорінюються біля основи. Листки дрібні, ланцетоподібні. Листорозміщення спіральне. Спорангії ниркоподібні, поодинокі, містяться в пазусі листків або на їхній поверхні. Спори з неглибокими жолобками. Гаметофіти не фотосинтезуюють, мікоризні, підземні, нерозгалужені, лінійної або ближче до еліптичної форми. У всіх частинах рослин містяться алкалоїди.

Поширення та екологія

Баранцеві поширені здебільшого в лісовій зоні Північної півкулі. В Україні — в Українських Карпатах, на Поліссі й Розточчі, у північній частині лісостепової зони. Типові місцезростання баранцевих пов’язані з темнохвойними лісами на кислих опідзолених ґрунтах. Ростуть також у ялинових лісах, рідше у соснових лісах та вільшняках, по днищах лісових ярів, околицях сфагнових боліт. У горах — на альпійських луках, скелях, щебенистих схилах до верхнього гірського поясу.

Охорона

Баранець звичайний занесений до Червоної книги України.

Значення

Завдяки великому вмісту жирів у спорах (близько 50 %) баранцеві застосовують у традиційній і народній медицині. Препарати з баранцевих мають протизапальну й болезаспокійливу дію. У медичній практиці спори застосовують як присипку для немовлят від попрілостей, лежачих хворих — від пролежнів, у фармації — для обсипання пігулок з метою запобігання їх злипанню. У народній медицині надземні органи баранцевих застосовують для лікування туберкульозу легень, неврозів, глаукоми, як протисудомний засіб, за порушення обміну речовин, як проносне, діуретичне, протизапальне за циститу; також для лікування захворювань шкіри, кон’юнктивіту, алопеції.

Додатково

Баранцеві містять алкалоїди (лікоподин, нікотин, клаватин, клаватотоксин, псевдоселагін, селагін, селагонін, сератидин, гуперзин А тощо), тритерпеноїди. Жирна олія спор, що не висихає, складається з гліцеридів олеїнової, стеаринової, пальмітинової, міристинової, лікоподієвої, танацетової, діоксистеаринової кислот.

Література

  1. Мінарченко В. М., Тимченко І. А. Атлас лікарських рослин України (хорологія, ресурси та охорона). Київ : Фітосоціоцентр, 2002. 172 с.
  2. Сербін А. Г., Слободянюк Т. О. Фармацевтична ботаніка. 2-ге вид., стер. Вінниця : Нова Книга, 2015. 486 с.
  3. Yin D., Pang B., Li H. et al. The Complete Chloroplast Genome of the Medical Plant Huperzia Crispata from the Huperziaceae Family: Structure, Comparative Analysis, and Phylogenetic Relationships // Molecular Biology Reports. 2022. № 49 (12). P. 11729–11741. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36197623/

Автор

Р. П. Мельник


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мельник Р. П. Баранцеві (Huperziaceae) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баранцеві (Huperziaceae) (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶