Бартош, Франтішек

Бартош, Франтішек.jpg

Ба́ртош, Фра́нтішек (чеськ. Bartoš, František; 16.03.1837, с. Младцово, тепер у складі м. Зліна Злінського краю, Чехія — 10.06.1902, там само) — філолог, діалектолог, етномузиколог, фольклорист, збирач народних пісень, організатор педагогічного, наукового та культурного життя Моравії, член-кореспондент Королівського чеського товариства наук (з 1884), член Чеської академії наук, літератури та мистецтва імператора Франца Йосифа (з 1890), член-кореспондент Санкт-Петербурзької академії наук (з 1902).

Бартош, Франтішек

(Bartoš, František)

Народження 16.03.1837
Місце народження Младцово
Смерть 10.06.1902
Місце смерті Младцово
Місце поховання Младцово
Alma mater Віденський університет


Життєпис

Народився в сім’ї дрібного землевласника.

Закінчив німецьку гімназію в м. Оломоуці та філософський факультет Віденського університету (1864), де вивчав класичну філологію, а потім славістику. Серед викладачів, які справили вплив на Бартоша, — філолог Ф. Міклошич та історик і лінгвіст А. В. Шембера. У студентські роки брав участь у діяльності слов’янського товариства «Морава».

Після закінчення університету працював учителем гімназій у містах Стражнице (1864–1865), Оломоуці (1865–1866), Тешині (1866–1869) та Першій чеській гімназії (так званій слов’янській) у м. Брно (1869–1888). З 1869 — ординарний професор. Від 1888 — директор Другої (нижчої) чеської гімназії в м. Брно.

Працював 1876–1882 на посаді редактора журналу «Матіце моравска» («Matice moravská»; «Моравська матиця»). Після закриття журналу Бартош та його колеги запропонували заснувати новий друкований орган «Лєтопис “Матіце моравске”» (чес. «Letopis “Matice Moravské”»; «Літопис “Моравської матиці”») з ширшою програмою. Однак і ця ідея не була реалізована.

Почесний президент слов’янської етнографічної виставки в Празі (1895).

Похований у рідному селі.

Наукова діяльність

Бартоша вважають наступником Ф. Сушила (1804–1868; тепер Чехія), піонера моравської етномузикології.

До періоду 1870–1890-х належать його дослідження в галузі чеського фольклору, збирання народних пісень. Організував збір, класифікацію та редагування сотень моравських народних пісень, опублікував їх у чотиритомній збірці разом із близько 4000 народними піснями інших етнічних груп чеського народу. Народні пісні неодноразово наводив у етнографічних студіях. Співпрацював із композитором Л. Яначеком, який допоміг йому зібрати народні пісні. Складений Бартошем корпус народних пісень вважають однією з найважливіших коли-небудь опублікованих збірок чеського пісенного фольклору. Однак, як і багато інших дослідників ранньої європейської народної музики, іноді змінював тексти народних пісень, тим самим зменшуючи документальну цінність твору.

Найвідоміша фольклористична праця Бартоша — «Антологія із національних пісень чехів і словаків» (1874).

Свої фольклористичні записи та коментарі публікував у наукових журналах «Часопис “Матіце моравске”» («Časopis “Matice moravské”», «Часопис “Моравської матиці”; з 1869), «Лісті філологіке а педагогіке» («Listy filologické a pedagogické», «Філологічні й педагогічні листи»), «Освєта» («Osvěta», «Освіта»).

Бартош є основоположником моравської етнографії та фольклористики. Дотепер зберігають значення його праці про народні звичаї і традиції, народне лікування, забобони тощо. Результати своїх студій узагальнив у книгах «Народ і нація» (т. 1, 1883, т. 2, 1885), «Моравський народ» (1892), «Моравське весілля» (1892), «Десять етнографічних нарисів» (1906), «Лішень» («Líšeň», у співавторстві, 1902). Збірка дитячого фольклору «Наші діти» (1888) досі залишається унікальним для чеської фольклористики твором.

Працював у галузі богемістики (особливо в галузі синтаксису). Подорожував територією Богемії та Моравії, досліджував сільський побут, фіксував особливості моравського діалекту на основі польових досліджень (безпосереднього спілкування з носіями діалекту). Праці Бартоша мали наукове значення для фіксації стану моравських діалектів наприкінці 19 ст., розвитку і кодифікації сучасної літературної чеської мови.

Головними працями, присвяченими літературній мові, є посібник «Довідник грамотної чеської мови» (1891) і дослідження «Синтаксис чеської мови» (1895). Винайшов і впровадив в обіг питомі чеські терміни на позначення розділових знаків (деякі з запроваджених ним назв застосовують дотепер).

Основні діалектологічні дослідження Бартоша — монографія «Моравська діалектологія» (т. 1–2, 1886–1895) і «Моравський діалектний словник» (1906).

З педагогічною діяльністю Бартоша пов’язана підготовка хрестоматій і посібників, які підвищили рівень викладання чеської мови та літератури в середніх школах.

Визнання

На будинку, де народився Бартош, встановлено пам’ятну дошку.

Життю й діяльності Бартоша присвячена постійна експозиція в Музеї Південно-Східної Моравії в м. Зліні під назвою Меморіальна зала Франтішека Бартоша. При музеї засновано Центр дослідження та документації імені Франтішека Бартоша (1996).

Ім’я Бартоша присвоєно Регіональній бібліотеці у м. Зліні (1996).

Додатково

Частину своїх творів Бартош опублікував під псевдонімами Йозеф Заплетал та Ян Весницький.

Фінансово підтримував низку закладів і установ.

Літературну спадщину заповів жіночій освітній спілці «Весна» («Vesna») і Шкільній матиці («Matice školská»), обидві — у м. Брно.

Праці

  • Anthologie z národních písní československých. Praha : Fr. A. Urbánek, 1874. 176 p.
  • Dialektologie moravská : ve 2 část. Brno : Matica Moravské, 1886–1895.
  • Dialektologický slovník moravský. Praha : Náklem eské akademie císae Frantika Josefa, 1906. 566 p.
  • Z pamětí a života Františka Bartoše. Telč : Šolc, 1907. 284 p.

Література

  1. Ladmanová M. František Bartoš: svědek čtvrtstoletí. Praha : Panton, 1980. 142 p.
  2. Šlechtová A., Levora J. Členové České akademie věd a umění 1890–1952. 2 vyd. Praha : Academia, 2004. 443 p.
  3. Večerka R. Slovník českých jazykovědců v oboru bohemistiky a slavistiky. Brno : Masarykova univerzita, 2013. 341 p.
  4. František Bartoš // Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR, v. v. i. URL: https://web.archive.org/web/20140830221922/http://www.ujc.cas.cz/lingviste/bartos-frantisek.html

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бартош, Франтішек // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бартош, Франтішек (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶