Бархат амурський

Ба́рхат аму́рський, ко́ркове де́рево аму́рське (Phellodendron amurense) — вид квіткових рослин родини рутових.

Таксономія і характеристика

Дводомна рослина (див. Домність рослин). Листопадне дерево 25–28 м заввишки, стовбур якого досягає 90–120 см в діаметрі, росте швидко, живе до 300 років. Якщо дерева бархату амурського зростають в лісі, то їхня крона високо піднята, якщо поодиноко на відкритих освітлених ділянках — мереживна, має вигляд намета, 10–12 м у діаметрі. Кора до 7 см завтовшки, попелясто-сіра, високодекоративна, складається з 2 шарів. Зовнішній шар — корок (до 5 см завтовшки), внутрішній — луб, має специфічний запах. Кора молодих дерев сріблясто-сіра (на наймолодших пагонах — сіра), оксамитова, м’яка, зморшкувата, вкрита глибокими поздовжніми борознами. Коренева система не глибока, тому бархату амурському загрожує ґрунтова посуха. Листки непарноперистоскладні, з 5–15 простих листочків (ланцетних, по краю дрібногородчастих), завдовжки 15–25 см, черешкові, чергові, у верхній частині супротивні, з характерним запахом. Листки з’являються пізніше, ніж у інших листопадних дерев: наприкінці травня — початку червня. Квітує наприкінці червня — на початку липня близько 10 днів. Квітування починається на 18–20-у роках життя. Квітки дрібні, до 0,8 см у діаметрі, непоказні, жовтувато-зелені, правильні, п’ятичлені, одностатеві; зібрані у волоті до 12 см завдовжки; комахозапильні (див. Ентомолофілія). Плідкістянка, чорного кольору, дозріває у вересні. Плід зазвичай має 5 кісточок, неїстівний, з різким специфічним запахом, до 1 см у діаметрі. Насіння напівовальне, майже чорне.

Поширення та екологія

Природний ареал бархату амурського — Північно-Східний Китай, Корейський півострів, Японія, південь о. Сахалін. Зустрічається в долинних широколистяних лісах, рідше на схилах гір і схилах сопок, на висоті 500–700 м над рівнем моря, де є домішкою у складі хвойно-широколистяних лісів. Інтродукований вид у парках і скверах України. Деякі насадження є об’єктами місцевого значення природно-заповідного фонду. Зокрема, ботанічна пам’ятка природи «Бархат амурський» є у складі ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Совий яр» (Хмельницька обл.). У ботанічній пам’ятці природи «Ділянка лісу» у межах землекористування Новозборишівського лісництва (квартали 195–196) у Волинській обл. охороняються насадження бархату амурського.

Значення

Як лікарську рослинну сировину бархату амурського використовують кору, луб, листки, плоди, що містять алкалоїди (берберин), дубильні речовини, кумарини, сапоніни. Препарати, виготовлені з цієї сировини мають тонізувальну, антисептичну, жарознижувальну, кровоспинну дію. У медицині Тибету відвар кори, лубу застосовують за алергії, дерматитів, поліартритів, захворювань лімфатичних вузлів, хвороб нирок і очей. У корейській народній медицині щоденне вживання 2–3 свіжих ягід вважають корисним для хворих на діабет цукровий. Господарську цінність бархату амурського визначає наявність на стовбурах і великих гілках його дерев товстого коркового шару, який можна знімати, не викликаючи загибелі рослин. Корок бархату амурського використовують для закупорювання ємностей з рідинами, однак здебільшого — для виробництва термо-, звуко- та електроізоляційних прокладок. Цей вид є хорошим медоносом, що поступається лише липі.

Додатково

Вид має 4 форми (Phellodendron amurense var. lavallei, Ph. amurense var. sachalinense, Ph. amurense var. japonicum, Ph. amurense var. wilsonii) і 5 сортів («Longenecker», «His Majesty», «RNI 4551», «Macho», «Supzam»). Вибагливий до ґрунтів, найкраще деревам бархату амурського підходять родючі, глибокі свіжі суглинисті, супіщані й піщані, але поживні й достатньо вологі. Теплолюбний, листопад відбувається після перших осінніх заморозків; у перші роки життя пагони часто обмерзають після заморозків. Світлолюбний, лише молоді рослини переносять помірне затінення. Чутливий до посухи й нестачі вологи в ґрунті; спекотна та суха погода під час квітування викликає скидання квіток. Переносить нетривалий надлишок вологи в ґрунті (за умови дренажу), але потерпає від застійного перезволоження чи заболоченості. Росте порівняно швидко. Найбільший приріст становить від 50 см на рік, що спостерігається у віці від 20–40 років. У 20-річному віці досягає висоти 6–8 м, у 120 років — 22–25 м. Розмножується насінням і кореневими паростками. Один кілограм насіння вміщує близько 83 тис. насінин. Вихід чистого й сухого насіння становить від 10–14 % від ваги сирих плодів. На 1 погонний метр площі висівають 2 г чистого насіння та отримують 50 саджанців. Родова назва «бархат» пов’язана з оксамитовою на дотик структурою корка, яким вкрите дерево. Слово «бархат» ймовірно походить з німецької мови, де barchat — вид тканини, або з арабської, де barrakan — вид одягу. Видовий епітет «амурський» вказує на місцину, звідки було описано вид — басейн річки Амур. У Китаї його називають «деревом чорних перлів» — за грона чорних плодів, що нагадують намиста з перлів. На Далекому Сході бархат амурський відомий як коркове дерево.

Література

  1. Azad M., Yokota S., Ohkubo T. et al. In vitro Regeneration of the Medicinal Woody Plant Phellodendron amurense Rupr. Through Excised Leaves // Plant Cell, Tissue and Organ Culture. 2005. Vol. 80. P. 43–50.
  2. Юрків З. М., Дебринюк Ю. М. Особливості росту оксамитника амурського у чистих і мішаних насадженнях західного Лісостепу України // Науковий вісник Національного лісотехнічного університету України. 2013. № 23 (6). С. 77–83.
  3. Бешлей С. В., Соханьчак Р. Р., Баранов В. І. та ін. Підбір стійких рослин для біотичного етапу рекультивації відвалу центральної збагачувальної фабрики «Червоноградська» (Львівська обл.) // Наукові записки Державного природознавчого музею. 2019. Вип. 35. С. 83–88.
  4. Zhang B., Zou H., Chen B. et al. Optimizing the Distribution Pattern of Species Under Climate Change: the Protection and Management of Phellodendron amurense in China // Frontiers in Ecology and Evolution. 2023. № 11. P. 1–17. URL : https://www.readcube.com/articles/10.3389/fevo.2023.1186627

Автор

Р. П. Мельник


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мельник Р. П. Бархат амурський // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бархат амурський (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶