Баріонний заряд

Баріо́нний заря́д, баріонне число — квантове число В, яке для баріонів дорівнює +1, антибаріонів — -1, для інших частинок — 0. Усі процеси за участю баріонів відбуваються так, що зберігається сумарний баріонний заряд системи. Закон збереження баріонного заряду пояснює стабільність матерії ядерної. Баріонний заряд — одна з внутрішніх характеристик баріонів.

Поняття «баріонне число» 1938 увів Е. Штюкельберг для пояснення стабільності протона, оскільки закони збереження енергії імпульсу, моменту кількості руху й електричного заряду не забороняють можливість розпаду протона на легші частинки чи анігіляцію протонів в атомних ядрах. Відсутність у природі таких переходів можна пояснити наявністю у протона баріонного заряду, закон збереження якого забороняє розпад протона на мезони і лептони, які не мають баріонного заряду. Подібно до електричного заряду баріонний заряд вважають адитивною величиною. До того ж баріонні заряди частинок і античастинок рівні за абсолютним значенням і протилежні за знаком.

Числове значення баріонного заряду баріона пов’язане з його дивністю В і гіпер-зарядом Y: B = Y + S, а також із електричним зарядом Q і проекцією ізотопічного спіну Iz: B = 2Q – 2IzS.

Закон збереження баріонного заряду визначає можливий хід реакцій із сильними взаємодіями. Так, за цим законом протон не може перетворитися в позитрон і фотон, хоч таке перетворення і не суперечило б закону збереження електричного заряду, моменту імпульсу та інших величин. Із цього закону випливає висновок, що антибаріон може народжуватися тільки в парі з баріоном.

У різних варіантах теорії Великого об’єднання слабкої, електромагнітної і сильної взаємодій передбачається порушення закону збереження баріонного заряду, наприклад, розпад протонів у зв’язку з можливістю лептон-кваркових переходів в умовах такого об’єднання під каталітичним впливом магнітних монополів.

Література

  1. Біленко І. І. Фізичний словник. 2-ге вид., допов. і перероб. Київ : Вища школа, 1993. 319 с.
  2. Булавін Л. А., Тартаковський В. К. Ядерна фізика. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : Знання, 2005. 439 с.
  3. Каденко І. М., Плюйко В. А. Фізика атомного ядра та частинок. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2019. 463 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Баріонний заряд // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баріонний заряд (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶