Баріони

Баріо́ни (від грец. βαρύς — важкий) — загальна назва важких, порівняно з електроном, елементарних частинок (нуклонів, гіперонів та їхніх резонансних станів) із напівцілим спіном і масою, не меншою за масу протона, що беруть участь у сильних взаємодіях.

Баріони разом із мезонами належать до адронів. Усі відомі баріони, крім протона, нестійкі, наприклад, нейтрон розпадається на протон, електрон і нейтрино, але завжди в продуктах розпаду баріонів є протон. Сили притягування, які діють між баріоном і антибаріоном, мають ту ж природу, що й ядерні сили. Баріонні резонанси за рахунок сильної взаємодії розпадаються за час ≥10-23 с, за рахунок взаємодії слабкої мають час життя на багато порядків більше.

Для того, щоб пояснити закономірності розпаду баріонів та інших частинок, введено баріонне число В, яке зберігається в усіх відомих взаємодіях. Для всіх баріонів В = +1, для антибаріонів В = –1, для мезонів і лептонів В = 0. Збереження баріонного заряду приводить до стійкості протона: час його життя перевищує 1031 років.

Оскільки сумарне баріонне число системи баріон—антибаріон дорівнює нулеві, то при анігіляції баріонів можуть зникнути, перетворившись, наприклад, на мезони, але в результаті не може з’явитися лише один баріон чи антибаріон.

Баріони складаються з трьох кварків, баріонний заряд яких дорівнює 1/3. Передбачається існування баріонів, які складаються з чотирьох кварків і одного антикварка, а також із шести кварків (дибаріон).

Є припущення, що баріонне число може не зберігатися, але ймовірність таких процесів повинна бути дуже малою.

Література

  1. Булавін Л. А., Тартаковський В. К. Ядерна фізика. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : Знання, 2005. 439 с.
  2. Окунь Л. Б. Лептоны и кварки. 7-е изд. Москва : URSS, 2015. 352 с.
  3. Каденко І. М., Плюйко В. А. Фізика атомного ядра та частинок. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2019. 463 с.


Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Баріони // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баріони (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶