Баски

Ба́ски (самоназва — еускалдунак) — народ, який живе на півночі ІспаніїБасків країні, Наваррі) та в південно-західній частині Франції (у департаменті Атлантичні Піренеї, регіон Нова Аквітанія) по обидва боки Піренеїв неподалік Біскайської затоки.

Кількість населення (2013, оцінка): в Іспанії — близько 1,8–2,8 млн осіб, у Франції — 120–270 тис. осіб. Мешкають також в еміграції (у США, Мексиці, Уругваї тощо).

Історична довідка

Баски, на думку більшості вчених, походять від кроманьйонців та є нащадками племен, що жили у Європі близько 10 тис. років тому. Предками басків вважають плем’я масконів [проживало на території теперішнього автономного співтовариства Наварри (Іспанія)].

У 1 ст. до н. е. — 5 ст. н. е. племена басків перебували під римським пануванням, однак їх романізації не відбулося. У період арабської експансії на Піренейському півострові Басконія зберегла незалежність і стала одним із центрів Реконкісти. З кінця 15–16 ст. увійшла до складу Іспанії.

Згідно з Конституцією Іспанії 1978 Країна Басків отримала тимчасову, а з січня 1980 — постійну автономію.

Характеристика

Баскська мова («еускара») — єдина європейська, доримська мова, яка існує з 3–2 тисячоліть до н. е. Мову басків за генеалогічними класифікаціями вважають ізольованою.

Найдавніші відомі писемні пам’ятки належать до 16 ст., написані на основі латинського алфавіту. Мова стала одним із основних елементів національної самоіндентифікації басків.

У соціально-економічному розвитку баскських провінцій переважали землеробство та скотарство, характерна відсутність великих міст. Баски були мореплавцями та зіграли помітну роль у колонізації Нового Світу, їхні нащадки проживають у країнах Латинської Америки (нащадки баскських переселенців 16–18 ст. повністю асимільовані серед решти іспаномовного населення регіону).

З середніх віків у баскських провінціях склався специфічний режим політико-адміністративного управління. Хартії феодальних вольностей («фуерос») надавали провінціям широку самостійність. Військова служба басків проходила лише на території своїх провінцій. Фуерос декларували принцип юридичної рівності басків, їх право на шляхетний статус ідальго, який могли отримати селяни, ремісники. У соціальній структурі була відсутня чітка ієрархія. Баски отримували юридично високий статус за правом народження. Характерною рисою баскського соціуму була замкненість, зумовлена бажанням зберегти етнічну однорідність.

Панівна релігія — католицизм.

Етнокультурна своєрідність басків пов’язана з рибальством, мореплавством та кораблебудуванням, що відобразилось у міфах, легендах та повір’ях. Архаїчні вірування органічно вплелись у християнський культ.

Характерними рисами культури є танці, музика з використанням флейти та барабана, пелота (народна гра в м’яч), традиція усного віршування (берцоларі) та піснеспіви.

Література

  1. Каро Бароха Х. Баски / Пер. с исп. Р. Н. Игнатьева. Москва : URSS, 2004. 320 с.
  2. Поліщук К. Полівалентність ідеології баскського націоналізму в контексті сучасних політичних реалій // Вісник Львівського Університету. Серія: Міжнародні відносини. 2005. Вип. 15. С. 53–59.
  3. Месхидзе Д. О морской мифологии и морских поверьях басков // Наукові записки #Національного університету «Острозька академія». Серія: Культурологія. 2014. Вип. 15 (2). С. 115–121.
  4. Barandiarán J. M. de Mitología vasca. San Sebastian : Txertoa, 2014. 138 p.
  5. Месхидзе Д. Баскская кулинария: треска в традиционном питании и современной #гастрономии // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія: Культурологія. 2015. Вип. 16. С. 372–374.
  6. Шекета М. Теорії походження басків: європейці чи ні? // Вісник Прикарпатського університету. Політологія. 2018. Т. 1. Вип 12. С. 339–344.

Автор ВУЕ

Н. В. Кузіна

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кузіна Н. В. Баски // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баски (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶