Бастарни

Баста́рни [ лат. Bastarnae (Basternae), грец. Βαστάρναι (Βαστέρναι) ] — спільна назва для конгломерату племен, що мешкали в Карпато-Дністровському регіоні в 3 ст. до н. е. — 3 ст. н. е.

Термін «бастарни» використовували для позначення різних етносів, що населяли територію від Дніпра до Дунаю.

1) Більшість учених вважає бастарнів нащадками германських племен, які проживали на території сучасної Північної Німеччини в басейні річки Одер. У 5–4 ст. до н. е. ці племена потрапили під вплив кельтів, тому їх часто кваліфікують як племена латенської (кельтської) культури. У другій половині 3 ст. до н. е. вони осіли на території від Прикарпаття до гирла Дністра аж до міста Тіри. Найдокладніше в античних джерелах окреслено роль бастарнів у протистоянні македонського царя Філіппа V (238–179 до н. е., тепер Греція) з античним Римом. За свідченнями історика Тита Лівія цар вів із бастарнами переговори (182–179 до н. е) і уклав угоду про спільні бойові дії проти дарданців. Племена бастардів часто воювали з фракійцями та даками. У середині 1 ст. до н. е. вони разом з Мітридатом VІ Євпатором вели спільні бойові дії проти Риму. 29 до н. е. племена бастарнів перейшли Дунай і вторглися на землі, які належали Римській імперії. Римський полководець Марк Ліциній Красс розгромив війська бастарнів, завдавши їм нищівної поразки.

2) Римські хроністи описували бастардів як воїнів та найманців, які живуть з військових походів та грабунків, але археологічні джерела свідчать, що ці народи вели осілий спосіб життя. У них було розвинуто орне землеробство, скотарство, обробка заліза, гончарство. Ранній період існування бастарнів у цьому регіоні пов’язують із поєнешті-лукашівською культурою на південь від Карпат, уздовж річок Дністра, Пруту та Серету. Історик Страбон називав бастарнами населення на схід від Дністра, помилково зараховуючи до них племена пшеворської та зарубинецької культури. У джерелах функціонує також етнонім «певкіни», за назвою одного з місцевих племен, яке мешкало на острові Певка в гирлі Дунаю. 280 за наказом римського імператора 100 тисяч бастарнів переселили у Фракію, ліквідувавши загрозу імперії на східних кордонах. Племена бастарнів-певкінів утратили свою політичну могутність, але згадки про них трапляються в джерелах аж до 4 ст. Імовірно, залишки бастарнів були асимільовані ранньослов’янськими племенами.

Література

  1. Щукин Б. М. Забытые бастарны // Stratumplus. Археология и культурная антропология. 1999. № 5. С. 75–90.
  2. Казакевич Г. М. Балканский поход бастарнов в 29 г. до н.е. и одно погребение пшеворской культуры Верхнего Поднестровья // Stratumplus. Археология и культурная антропология. 2010. № 4. С. 131–136.
  3. Казакевич Г. М. Кельти на землях України. Археологічна, мовна та культурна спадщина. Київ : Сергій Наливайко, 2010. 324 с.

Автор ВУЕ

М. В. Борисенко

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Борисенко М. В. Бастарни // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бастарни (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶