Бегемотові

Бегемо́тові (Hippopotamidae) — родина ссавців ряду парнопалих (Artiodactyla), або оленеподібних.

Таксономія і характеристика

Згідно з класифікацією заснованою на даних кладистики бегемотових разом із китоподібними розглядають у складі підряду китобегемотовиді (англ. «whippomorpha»).

У складі родини бегемотових є 2 сучасних роди із двома сучасними видами: бегемотом карликовим (Choeropsis liberiensis) і бегемотом великим (Hippopotamus amphibius).

Викопні бегемоти відомі з відкладів різного віку: від пізнього міоцену до пізнього плейстоценуЄвропі, Азії та Африці). Разом із викопними і сучасними у своєму складі родина налічує близько 10 родів. Сучасні види відрізняються за розміром і вагою (бегемот великий важить 1,3–3,2 т, а бегемот карликовий — 160–275 кг).

Морфологічно тварини обох видів подібні: мають округлий бочкоподібний тулуб з величезною головою і короткими ногами; їхня шкіра товста і майже без волосся. Спеціалізовані шкірні залози виділяють маслянисту червону речовину, яка захищає рідковолосе тіло від сонячних опіків. Ніздрі, вуха та очі розташовані у верхній частині черепа, тож коли тварина занурена у воду, вони знаходяться над поверхнею. Під час повного занурення ніздрі закриваються, а вуха складаються, щоб вода не потрапляла до них. Зубна формула: 2–5/1–3, 1/1, 4/4, 3/3 = 38–44.

Спосіб життя

Бегемотові добре плавають, пірнають і здатні повільно ходити по дну річки або озера. Розмноження, дітонародження і значна частина періоду піклування про потомство відбуваються у воді. Вдень бегемоти проводять більшість часу у воді, увечері виходять на берег, щоб поїсти. Бегемот великий здебільшого харчується наземними трав’яними рослинами (зокрема, злаками), а карликовий бегемот також їсть листя, пагони, фрукти тощо. Самці бегемотів намагаються створити територію, яка перекриває територію кількох самиць, що необхідно для розмноження. Великі бегемоти часто утворюють групи з 10–100 особин, а карликові — ведуть усамітнений спосіб життя. Єдиний стійкий зв’язок у них — між самицею та її дитинчатами.

Бегемоти великі — соціальні тварини, вони мають великий «репертуар» надводних і підводних звуків. Натомість карликові бегемоти є солітарними тваринами (популяції яких складаються з поселень окремих особин), а для позначення своєї присутності на тій чи іншій території використовують фекалії як мітки для інших бегемотів. Карликові бегемоти переважно мовчазні, але час від часу пирхають, бурчать, шиплять або пищать.

На молодих тварин бегемота великого іноді полюють леви, гієни та крокодили. Основними хижаками карликових бегемотів є леопарди, а для дорослих бегемотів обох видів — люди.

Поширення та екологія

Сучасні види родини бегемотових поширені у вологих місцевостях Африки на південь від Сахари. Карликові бегемоти — мешканці лісів, саван, часто оселяються поблизу річок, струмків і боліт. Бегемот великий більшу частину часу проводить у річковій, озерній, іноді й прибережній морській воді, у водотоках, що пронизують луки, савани чи лісисті савани.

Загрози

Загрозами для бегемотових є втрата або деградація місць існування внаслідок перетворення природного середовища, заселення людьми, браконьєрство, нерегульоване полювання.

Література

  1. Vaughan T., Ryan J., Czaplewski N. Mammalogy. 5th ed. Sudbury : Jones and Bartlett Publishers, 2011. 750 p.
  2. Ransom C., Robinson P., Collen B. Choeropsis liberiensis // The IUCN Red List of Threatened Species. 2015. URL: https://www.iucnredlist.org/species/10032/18567171
  3. Lewison R., Pluháček J. Choeropsis liberiensis // The IUCN Red List of Threatened Species. 2017. URL: https://www.iucnredlist.org/species/10103/18567364
  4. Avedik A., Clauss M. Chewing, Dentition and Tooth Wear in Hippopotamidae (Hippopotamus amphibious and Choeropsis liberiensis) // PLoS ONE. 2023. № 18 (10). P. 1–28. URL: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0291825
  5. Family Hippopotamidae Gray 1821 (hippopotamus) // Fossilworks. URL : http://www.fossilworks.org/cgi-bin/bridge.pl?a=taxonInfo&taxon_no=42479
  6. Fox D., Myers Ph. Hippopotamidae // Animal Diversity Web. URL : https://animaldiversity.org/accounts/Hippopotamidae/

Автор

С. В. Харчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харчук С. В. Бегемотові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бегемотові (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶