Бегемот (міфологія)

Бегемо́т [давньоєвр. בהמות (Bəhēmôth), букв. — звірі, монстри] — міфологічний звір, згадуваний у Біблії.

Історична довідка

Бегемот згадується у священних текстах юдаїзму ТаНаХ. Давньоєврейською це слово є формою множини, яка вжита для того, щоби підкреслити розміри та важливість могутнього звіра.

За Біблією (Йов 40:19), Бегемот, як і Левіафан, були створені Богом першими: «Він — початок Божих діл».

Характеристика

Бегемот має риси різних тварин: гіпопотама, слона, водяного буйвола та козла.

Деякі джерела ідентифікують Бегемота, який живе в болоті та не лякається бурхливої річки Йордан, як гіпопотама, а Левіафана — як крокодила, кита чи змію.

Детальний опис Бегемота містить Книга Йова : «Але поглянь на бегемота, якого я створив, як і тебе. Він їсть траву, як віл. Але подивись, яка сила в його стегнах, і яка потуга в м’язах його живота. Він випростовує свого хвоста, подібно до кедра, а жили його клубів переплетені. Його кості — наче мідні труби, а члени його тіла — ніби вилиті з заліза» (Йов 40:15–18). Це єдина згадка про нього. У Книзі Йова Бегемот показаний як звір, тваринна сила, яку людина не може приручити чи перемогти.

Бегемота зображують також як наземну істоту, відповідник морського чудовиська Левіафана та небіблійного птаха Зіза.

У Талмуді (у трактаті Бава Батра) сказано, що Бегемот боровся з Левіафаном, а зрештою Бог убив їх обох разом із птахом Зізом і віддав їхнє м’ясо в їжу праведникам.

Бегемот у літературі

Згадки про Бегемота трапляються у літературі.

«Бегемот, або Довгий парламент» (написана 1668, опублікована 1681) — книга Т. Гоббса про громадянську війну в Англії. Це також назва книги юриста і філософа Ф. Л. Нейманна (1900, тепер Польща — 1954, Швейцарія), яка має підзаголовок «Структура і практика націонал-соціалізму» (1942). В. Гюго у романі «Знедолені» (1862) згадує ім’я Бегемота, щоб порівняти каналізацію м. Парижа з «жахливим брудом Фів» і показати брудний характер «вигрібної ями». А. Рембо згадує Бегемота у поемі «П’яний корабель» (1871). У романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита» (1967) Бегемот з’являється в образі чорного кота-перевертня, що супроводжує диявола. Крім того, образ Бегемота використаний у серіалах, відеоіграх тощо.

Джерело

Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов. 2-ге вид. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2023. 1366 с.

Література

  1. Gutmann J. Leviathan, Behemoth and Ziz: Jewish Messianic Symbols in Art // Hebrew Union College Annual. 1968. Vol. 39. P. 219–230.
  2. Couroyer B. Qui est Béhémoth? Job, XL, 15–24 // Revue Biblique. 1975. Vol. 82. № 3.‎ P. 418–443.
  3. Borrmann N. Lexikon der Monster, Geister und Dämonen. Köln : Parkland, 2001. 375 p.
  4. Whitney W. K. Two Strange Beasts: Leviathan and Behemoth in Second Temple and Early Rabbinic Judaism. Winona Lake : Eisenbrauns, 2006. 213 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бегемот (міфологія) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бегемот (міфологія) (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶