Безу, Етьєн

mini

Безу́, Етьє́н (фр. Bezout, Etienne; 31.03.1730, муніципалітет Немур, регіон Іль-де-Франс, Франція — 27.03.1783, муніципалітет Авон, регіон Іль-де-Франс) — математик, член Французької академії (з 1758). Основні роботи стосуються вищої та елементарної алгебри.

Безу, Етьєн

(Bezout, Etienne)

Народження 31.03.1730
Місце народження Немур, Франція
Смерть 27.03.1783
Місце смерті Авон, Франція
Місце діяльності Академія гардемаринів
Напрями діяльності математика, лінійна алгебра, теорія чисел


Життєпис і діяльність

Народився у сім’ї П’єра Безу та Елен-Жан Фліз. Етьєн не став продовжувачем династії суддів, як його батько й дід. Він захопився працями Леонарда Ейлера та вирішив присвятити себе математиці.

1756 опубліковано його першу працю «Динаміка» («Dynamique»). 1757 видано «Диференціальні величини» («Quantités différentielles»), 1758 — «Виправлення кривих» («Rectification des courbes»).

1758 Безу призначено на посаду королівського цензора Французької академії наук. 1763 — до Академії гардемаринів.

За чотири роки закінчив складання підручника з математики у чотирьох томах. 1768 перейшов до Королівського артилерійського корпусу.

У Франції та за кордоном до 1848 його шеститомний «Повний курс математики для використання флотом та артилерією» («Cours complet de mathématiques, à l’usage de la marine et de l’artillerie»; 1764–1769) був дуже популярним, зокрема його використовували у Гарвардському університеті.

Основні роботи Безу належать до вищої алгебри. У теорії систем рівнянь лінійних його ім’я — поряд з іменем Габрієля Крамера (1704–1752; Швейцарія — Франція).

Безу сприяв появі теорії визначників, розробляв теорію виключення невідомих із системи рівнянь вищих порядків. Довів сформульовану Коліном Маклореном (1698–1746; Англія) теорему: дві криві порядку [math]m[/math] і [math]n[/math] перетинаються не більше, ніж у [math]mn[/math] точках. Сформулював та довів теорему, названу на його честь, — одну з головних теорем лінійної алгебри [остача від ділення многочлена [math]P(x)[/math] на двочлен [math]x[/math]-[math]a[/math] дорівнює [math]P(a)[/math]; многочлен степеня [math]n[/math] над полем [math]C[/math] буде мати не більше [math]n[/math] коренів].

Удосконалив метод невизначених множників. Його ім’ям названо спосіб вирішення систем рівнянь, що ґрунтується на цьому методі.

Частину робіт Безу присвячено зовнішній балістиці.

На його честь названо деякі власні результати, а також результати досліджень, проведені на основі його робіт: теорема, кільце, рівняння та співвідношення Безу.

Праці

Theorie generale des equations algebriques. Paris : Hachette, 2018. 504 p.

Література

  1. Бородін А. І., Бугай А.С. Біографічний словник діячів у галузі математики. Київ : Радянська школа, 1973. 552 с.
  2. Alfonsi L. Étienne Bézout (1730–1783): mathématicien des Lumières. Paris : L'Harmattan, 2011. 414 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶