Безу теорема

Безу́ теоре́ма — твердження про остачу від ділення многочлена на двочлен. Названа на честь математика Етьєна Безу, який 1774 уперше сформулював і довів цю теорему. Теорема Безу та її наслідки лежать в основі методу розкладання многочленів на множники при розв’язуванні рівнянь вищих степенів, а також завдяки теоремі Безу можна знаходити раціональні корені поліноміальних рівнянь із раціональними коефіцієнтами.

Формулювання

Остача від ділення довільного многочлена [math]n[/math]-го степеня [math]P(x)=a_0x^n+a_1x^{n-1}+\ldots+a_{n-1}x+a_n[/math] на лінійний двочлен дорівнює значенню многочлена [math]P(x)[/math] в точці [math]x = a[/math], тобто [math]P(a)[/math].

Доведення

Розглянемо [math]P(x)[/math] — многочлен степеня [math]n[/math], який ділиться на двочлен [math](x-a)[/math] з остачею [math]R[/math] ([math]R[/math] не містить [math]x[/math]). [math]Q(x)[/math] — частка від ділення [math]P(x)[/math] на [math](x-a)[/math] є многочленом степеня [math]n – 1[/math].

Тоді:[math]P(x)=(x-a)Q(x) + R[/math].

Підставивши в цю рівність значення [math]x = a[/math], отримуємо [math]P(a)= (a-a)Q(a)+ R = 0·Q(a) + R = R[/math].

У результаті [math]R = P(a)[/math] або остача від ділення многочлена на двочлен [math](x-a)[/math] дорівнює значенню цього многочлена при [math]x = a[/math], що і треба було довести.

Наслідки

Якщо многочлен [math]P(x)[/math] ділиться на [math](x-a)[/math] без остачі, то число [math]a[/math] є коренем многочлена [math]P(x)[/math].

Якщо число [math]a[/math] є коренем многочлена [math]P(x)[/math] , то цей многочлен ділиться на двочлен [math](x-a)[/math] без остачі.

Для того, щоб число [math]a[/math] було коренем многочлена [math]P(x)[/math] необхідно і достатньо, щоб остача від ділення цього многочлена на двочлен [math](x-a)[/math] дорівнювала нулю.

Література

Fulton W. Algebraic Curves: An Introduction to Algebraic Geometry. Versailles : Université de Versailles, 2005. 225 p.

Ясінський В. В. Математика. Київ : Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», 2007. 368 с.

Lynch P. That's Maths. Dublin : Gill Books, 2016. 331 p.


Автор ВУЕ

Д.В.Польовий


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Польовий Д. В. Безу теорема // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Безу теорема (дата звернення: 29.04.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶