(Перенаправлено з Бейт-мідраш)

Бет-мідраш

Садгірська синагога-клойз, м. Чернівці

Бет-мідра́ш (бейт-мідраш; івр. בֵּית מִדְרָשׁ‎ — дім вчення) — в юдаїзмі — місце вивчення Тори, Талмуду, рабиністичної літератури.

Припускають, що бет-мідраш сформувався як спеціальна інституція для тих, хто бажав почути законовчительне тлумачення Тори від періоду Другого Храму. Був центром вивчення Тори і канонічного корпусу Усного Закону, сприяв поширенню культури й освіти серед юдеїв. Після руйнування Другого Храму (1 ст.) початковий принцип доступу в бет-мідраш для вибраних був скасований, вхід був дозволений кожному члену громади.

У часи Мішни (талмудичний період) був незалежним від синагоги, вважався святішим за неї місцем, «малим Храмом». Значення бет-мідраша спеціально підкреслено в Талмуді.

У середні віки нерідко розміщувався в одній будівлі з синагогою (був її частиною або прибудовою до неї). Виконував функцію і місця молитви. Спершу Тору вивчали стоячи, з часом — сидячи, що зумовило відповідне облаштування внутрішнього простору. Тут будь-який член громади міг вивчати Закон у суботу та у вільний час. При бет-мідраші зазвичай була книгозбірня, що містила рабиністичну літературу. Часто бет-мідраш служив житлом для учнів єшиви, іноді й притулком для бідних подорожуючих.

Деякі бет-мідраші були зведені й утримувалися на кошти громади, інші — за кошти меценатів. Бет-мідраш, який одночасно виконував функції синагоги й належав певній соціальній групі в єврейській громаді (напр., ремісничому цеху, гільдії) у Центральній і Східній Європі отримав назву «клойз», «клаус» (ідиш קלויז , від лат. claustrum — монастир).

Традиції шанобливого ставлення до місця вивчення Тори сформували і відповідні правила поведінки: виголошення особливої молитви до і після навчання; покривання голови (кіпа або ін.); заборони на гучні й мирські розмови у приміщенні, виконання буденних справ, перебування заради задоволення сторонніх потреб (напр., заховатися від спеки, з цікавості) тощо.

Література

  1. Павленкова Н. В. Караимские учебные заведения в Евпатории (XIX — начало XX вв.) // Известия Крымского республиканского краеведческого музея. 2000. № 15. С. 36–38.
  2. Музиченко В., Єврейський В. Історія і трагедія єврейської громади м. Володимира-Волинського. Луцьк : ПрАТ «Волинська обласна друкарня», 2011. 256 с.
  3. Єврейська цивілізація. Оксфордський підручник з юдаїки : у 2 т. / Пер. з англ.; за ред. М. Ґудмена. Київ : Дух і літера ; Дніпропетровськ : Центр «Ткума», 2012.
  4. Kravtsov S., Levin V. Synagogues in Ukraine: Volhynia : in 2 vol. Jerusalem : Zalman Shazar Center ; Center for Jewish Art, 2017.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бет-мідраш // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бет-мідраш (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶