Белградська операція 1944

Белгра́дська опера́ція 1944 — стратегічна наступальна операція військ Третього Українського фронту і частини сил Другого Українського фронту спільно зі з’єднанням Народно-визвольної армії Югославії (НВАЮ) та військ Вітчизняного фронту Болгарії, проведена 28.09–20.10 з метою розгрому угруповань німецьких військ в Югославії та звільнення її столиці м. Белграда.

Сили сторін

До проведення операції залучили війська 3-го Українського фронту [(командувач — маршал Радянського Союзу Ф. Толбухін (1894–1949; РФ)], Дунайську військову флотилію (віцеадмірал С. Горшков) і частину сил 2-го Українського фронту (командувач — маршал Радянського Союзу Р. Малиновський).

Їм протистояло німецьке угруповання груп армій «Ф» [(генерал-фельдмаршал М. фон Вейхс, 1881–1954; тепер Німеччина)] та «Е» [(генерал-полковник А. Лер (1885–1947; тепер Румунія — Сербія)], військові формування їхніх союзників (сербських, хорватських та інших), які налічували 20 дивізій і 7 бригад.

Хід операції

Наприкінці вересня 1944 війська 3-го Українського фронту вийшли на болгарсько-югославський кордон у районі м. Видина (Болгарія); на південь від них, від м. Пирота (Сербія) до стику кордонів Болгарії, Югославії та Греції, розгорнулися 1-а, 2-а і 4-а болгарські армії. Наступ розпочали 28.09 ударом 57-ї армії, яка за підтримки авіації прорвала оборону противника, 08.10 з ходу форсувала р. Мораву і забезпечила введення у битву 4-го гвардійського механізованого корпусу для розвитку наступу на м. Белград із півдня. Дунайська військова флотилія та авіація 17-ї повітряної армії забезпечили успішне форсування р. Дунаю, створили умови для наступу на м. Белград із північного заходу. У подальшому війська 3-го Українського фронту перетнули основні комунікації противника в долині р. Морави, з’єдналися з частинами НВАЮ, оточили і знищили 20-тисячне угруповання противника південно-східніше м. Белграда і 20.10 увійшли в столицю Югославії. Радянські, югославські та болгарські війська оволоділи важливими вузлами доріг і опорних пунктів противника, перетнувши основну комунікацію Салоніки — Белград, якою німецьке командування здійснювало відведення своїх військ із півдня Балканського півострова.

Наслідки операції

Внаслідок Белградської операції 1944:

  • розгромлено армійську групу «Сербія»;
  • завдано поразки іншим з’єднанням німецької групи армій «Ф»;
  • фронт просунувся на понад 200 км.

Група армій «Е» була змушена відступати з півострова важкодоступними гірськими дорогами під постійними ударами НВАЮ та партизанів.

Були створені сприятливі умови для наступу на будапештському напрямку.

Література

  1. Oslobodilacki rat naroda Jugoslavije 1941–1945 : u 2 sv. Beograd : Vojnoistorijski Institut, 1963–1965.
  2. Beogradska operacija 20 oktobar 1944. Beograd : Vojnoistorijski Institut Jugoslovenske narodne armije, 1964. 282 p.
  3. Majstorović V. The Red Army in Yugoslavia, 1944–1945 // Slavic Review. 2016. Vol. 75. Is. 2. P. 396–421.

Автор ВУЕ

І. С. Печенюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Печенюк І. С. Белградська операція 1944 // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Белградська операція 1944 (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶