Беллінцони три замки, оборонна стіна та вали ринкового міста

Беллінцо́ни три за́мки, оборо́нна стіна́ та вали́ ри́нкового мі́ста (англ. Three Castles, Defensive Wall and Ramparts of the Market-Town of Bellinzona) — укріплений ансамбль навколо м. Беллінцони, пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 2000); м. Беллінцона, кантон Тічино (Швейцарія).

Беллінцони три замки, оборонна стіна та вали ринкового міста

Країна Швейцарія
Площа 5 га
Рік внесення 2000
Критерії iv


Історична довідка

Кастельгранде
Монтебелло
Сассо-Корбаро

Перші укріплення збудовано в долині річки Тічино за часів правління римського імператора Октавіана Августа для захисту від германських та галльських (див. Галли) племен, які переходили через Альпи. У цьому регіоні розташовувався гірський перевал, що відкривав шлях до північної Італії.

1 ст. до н. е. побудовано фортецю, яку постійно розширювали. Після правління Римської імперії, фортеця змінювала своїх власників, серед них — остготи, лангобарди, візантійці. З кінця 8 ст. фортецею з містом володіли франки, які розширили мури.

У кінці 11 ― на початку 12 ст. під час конфлікту між Папою Римським та імператором Священної римської імперії Беллінцона змінювала своїх власників.

Близько 13 ст. збудували замок на місці римської фортеці, про його оновлення постійно дбали. З другої половини 13 ст. Беллінцона стала об’єктом зазіхань міланських герцогів з роду Вісконті, а обороняли його сімейство Руска з Комо (Італія). Вісконті захопили місто 1340. За міланських герцогів оновлено укріплення. Замок Монтебелло був оточений глибокими ровами.

У першій половині 15 ст. герцоги Вісконті наказали збудувати зубчасту стіну Мурата, яка тяглась від Кастельгранде на захід до берегів річки Тічино. Джан Галеаццо Сфорца (1469–1494; тепер Італія) укріпив замки та розпочав будівництво замку Сассо-Корбаро. 1499 всі три замки здали без бою після захоплення Мілану армією французького короля Людовика ХІІ. 1500 мешканці міста попросили захисту Швейцарського союзу, замки отримали нові імена на честь кантонів: Кастельгранде на честь кантону Урі; Монтебелло — Швіц; а Сассо-Корбаро — Унтервальден.

Під час Наполеонівський війн фортечні споруди м. Беллінцони втратили своє оборонне значення.

Після встановлення незалежності Швейцарії замки знову було перейменовано: Замок Святого Михайла (Кастельгранде), Замок Святого Мартина (Монтебелло) і Замок Святої Варвари (Сассо-Корбаро).

Три замки та буферну зону охороняють як пам’ятки кантонального та національного інтересу (від 1926, змінено 1962). Їх відреставрували в другій половині 20 ст.

З листопада 2000 замки з прилеглими територіями є частиною всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Характеристика

Ансамбль складається з трьох замків та системи укріплень із вежами та оборонними спорудами, валами.

Замок Кастельгранде

Має природний скелястий захист. Зубчасті стіни поділено на 3 сектори. На протилежному боці ― стіна Мурата. Укріплений родиною Сфорца між 1486 та 1489 мостом через річку та вежею проти гори. До тепер збереглися Біла (висота 27 м) та Чорна (висота 28 м) вежі.

14 ст. замок уперше отримав назву Каструм Магнум (італ. Castrum Magnum), Кастель Гранде (італ. Castel Grande). Під час панування Швейцарії його називали замком Урі (1630) або Альтдорфом, а 1818 — замком Сан Мікеле (Святого Михайла). До 1880-х у Кастельгранде розташовувалася в’язниця.

Замок відреставровано (1984–1991) під керівництвом архітектора А. Гальфетті (народився 1936; Швейцарія).

У замку діє археологічний музей.

Замок Монтебелло

Замок розташований на пагорбі Монтебелло (висота до 90 м над рівнем моря). Від замку відгалужуються стіни, які оточували поселення. Дотепер збереглися 2 гілки оборонних мурів. Внутрішнє ядро замку, датоване 13–14 ст., було побудоване родиною купців Руска з Комо (Італія). Зовнішні двори з вежами та равеліном зведено на межі 14–15 ст.

Інші назви: Кастелло Пікколо (італ. Castello Piccolo, Малий замок; 1457–1472), або Замок Монтебелло (італ. Castello di Montebello), за часів швейцарського панування ― Замок Швіц (італ. Castello di Svitto), після 1818 — Святого Мартина.

У кінці 19 ст. був у приватній власності, його викупив кантон та відновив (1902–1910-х). Від 1974 у вежі замку та житлових кварталах діє музей.

Замок Сассо-Корбаро

Побудований у південно-східній частині Беллінцони на підвищенні. Це квадратна вежа (25 на 25 м) з масивними стінами (товщина від 1 до 1,8 м), яка не була з’єднана з історичним містом. Спорудив 1479 архітектор родини Сфорца, щоб завершити оборонний бар’єр. У мирний час використовували як в’язницю. У 16–17 ст. замок неодноразово руйнувався від пожеж (займався від блискавок).

Після 1506 називався замком Унтервальден (італ. Castello di Unterwalden), після 1818 — Святої Варвари (італ. Castello di Santa Barbara). 1870 його продали, після чого здавали в оренду, використовуючи як готель. 1919 міська влада взяла під захист замок Сассо-Корбаро з метою запобігти знищенню його історичного вигляду. 2004–2006 проведено реставраційні роботи (архітектор П. Піффаретті).

Значення

Унікальний приклад пізньосередньовічної оборонної архітектури, одне з найбільших укріплень 15 ст.

Джерела

Three Castles, Defensive Wall and Ramparts of the Market-Town of Bellinzona // UNESCO. URL: https://whc.unesco.org/en/list/884/

Література

  1. Chiesi G., Pini V. Bellinzona nella storia e nell'arte. Bellinzona : Città di Bellinzona, 1991. 193 p.
  2. Schelbert L. Historical Dictionary of Switzerland. 2nd ed. Lanham : Rowman & Littlefield, 2014. 662 p.
  3. Bellinzonese (офіційний сайт). URL: https://www.bellinzonaevalli.ch/it/discover/destinations/bellinzonese.html


Автор ВУЕ

Н. А. Гаврилишина


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гаврилишина Н. А. Беллінцони три замки, оборонна стіна та вали ринкового міста // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Беллінцони три замки, оборонна стіна та вали ринкового міста (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶