Белл, Ендрю

Белл Ендрю.jpg

Белл, Е́ндрю (англ. Bell, Andrew; 27.03.1753, м. Сент-Ендрюс, Шотландія, Велика Британія — 27.01.1832, м. Четнем, графство Глостершир, Англія, Велика Британія; похований у Вестмінстерському абатстві) — педагог, організатор освіти, священник-місіонер, письменник, жертводавець. Запровадив метод взаємного навчання у закладах народної освіти.

Белл, Ендрю

(Bell, Andrew)

Народження 27.03.1753
Місце народження Сент-Ендрюс
Смерть 27.01.1832
Місце смерті Четнем
Alma mater Сент-Ендрюський університет
Місце діяльності Індія, Велика Британія
Напрями діяльності педагогіка, релігія, місіонерство
Традиція/школа англіканство

Життєпис і діяльність

1774 закінчив Сент-Ендрюський університет. Цього ж року відбув до англійських колоній у Вірджинії (США), де працював приватним викладачем-тьютором.

1781 повернувся до рідного міста, вчителював. Близько 1785 рукоположений на священника Англіканської церкви.

Від 1787 — військовий капелан у британському колоніальному місті Мадрасі (тепер Індія). 1789 призначений наглядачем притулку для хлопчиків-сиріт (дітей офіцерів). В умовах нестачі вчителів і засобів навчання запровадив експериментальний навчальний підхід, за якого кращі учні (т. з. монітори) навчали під наглядом учителя менш здібних або молодших за віком. Був категоричним противником тілесних покарань, використовував систему винагород за навчальні досягнення.

Після повернення до Англії (1797) описав набутий досвід у брошурі «Експеримент в освіті» («An Experiment in Education Мade in the Аsylum of Madras»; 1797). Початково ідеї Белла щодо т. з. мадраської системи освіти (взаємного навчання, моніторового навчання) не зацікавили уряд. Набули відомості вже на початку 19 ст., після їх удосконалення та впровадження у шкільну освіту Дж. Ланкастером у м. Лондоні і Р. Овеном у с. Нью-Ланарку (Шотландія). Певні переваги нової системи навчання, передусім у початкових школах для бідних, стимулювали її широке застосування.

У брошурі «Проект національної установи» («Sketch of a National Institution»; 1808) Белл (на той час — священник Вестмінстерського абатства) закликав Церкву Англії використовувати його методи по всій країні.

Від 1811 призначений головою Національного товариства сприяння освіті нужденних на принципах Англіканської церкви. Товариство здійснювало нагляд за нонконформістськими протестантськими школами (див. Протестантизм), які ширилися країною, та створювало мережу власне англіканських шкіл. Автор кількох педагогічних праць. 1829 вийшов у відставку.

Директор Шерборнської лікарні (графство Дорсет, Англія), канонік Герефордського собору (з 1818), пребенд (отримувач бенефіцій) Вестмінстера (з 1819).

Після смерті залишив значні кошти для освітніх проектів у Шотландії, зокрема для будівництва Мадраського коледжу в м. Сент-Ендрюсі, створення кафедр педагогіки в Единбурзькому та Сент-Ендрюському університетах, підтримки шкільної освіти у містах Единбурзі, Глазго, Абердині тощо.

Визнання

На честь Е. Белла та Дж. Ланкастера названо белл-ланкастерську систему навчання. Метод взаємного навчання не отримав визнання як основна форма навчальної роботи, проте до середини 19 ст. використовувався у Великій Британії та її колоніях, США, Канаді, Франції, інших країнах для навчання населення грамоті у початкових школах.

Член Королівського азійського товариства Великої Британії та Ірландії.

На момент його смерті Національне товариство сприяння освіті заснувало 12 тис. шкіл.

Література

  1. Rayman R. Joseph Lancaster's Monitorial System of Instruction and American Indian Education, 1815–1838 // History of Education Quarterly. 1981. № 21 (4). Р. 395–409.
  2. Blackie J. Bell, Andrew // Oxford Dictionary of National Biography. https://www.oxforddnb.com/
  3. Historia wychowania. Słownik biograficzny. Wydanie drugie uzupełnione, pod red. Andrzeja Gąsiorowskiego. Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2002. Р. 9-10.
  4. Зайченко І. В. Історія педагогіки: у 2 кн. Київ : ВД «Слово», 2010. Кн. 1: Історія зарубіжної педагогіки. 624 с.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Белл, Ендрю // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Белл, Ендрю (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶