Бемоль

Бемо́ль (франц. bémol, давньофранц. bemoulz, від італ. b molle, букв. — бе м’яке) — знак альтерації, який означає зниження ступеня звукоряду на півтону. Вимовляють після назви ноти, перед якою він стоїть (наприклад, сі-бемоль). Щоб понизити ноту на цілий тон, застосовують дубль-бемоль (складається з двох знаків бемоля).

Історична довідка

Історія виникнення бемоля бере початок із 6 ст. Його пов’язують із звуком, який сьогодні позначають як сі-бемоль. Це другий звук, що описали відповідно до акустичних характеристик музичних звуків. Першим був звук ля, який графічно передавали першою літерою латинського алфавіту — а.

Бемоль.png

У квадратній нотації в Західній Європі у 12 ст. було два знаки, що відтворювали високий і низький варіанти ноти «сі» (b). Перший ― b rotundum (кругле b) або b molle (м’яке b), позначав низький варіант. Другий ― b quadratum (квадратне b) або b durum (тверде b) ― високий варіант. Із першого утворився сучасний знак бемоля, із другого ― бекара.

У минулому використовували також знак бекар-бемоль ♮♭ для половинної відміни дії дубль-бемоля. У сучасній нотації для цього послуговуються звичайним бемолем.

Характеристика

Позначення

Бемоль — ♭

Дубль-бемоль — ♭♭

При літерному позначенні бемоль замінюють складом es (ес), який додають до відповідної літерної назви ноти. Наприклад: фа — f (еф), фа-бемоль — fes (фес). Проте в такому записі є винятки: сі-бемоль відтворюють літерою B, b (бе), мі-бемоль ― Es, es (ес).

В авангардній музиці другої половини 20 ст. використовували також «півбемоль» (записували як віддзеркалення бемоля), що знижував ноту на ¼ чи ¾ тону.

Пів-бемоль.png

Література

  1. Юцевич Ю. Є. Музика. Словник-довідник. Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2003. С. 26.
  2. Мороз М. О. Елементарна теорія музики. 2-ге вид., перероб. та допов. Одеса : Купрієнко СВ, 2019. С. 45–46.

Автор ВУЕ

М. О. Мороз


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мороз М. О. Бемоль // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бемоль (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶