Бенефіцій церковний

Бенефі́цій церко́вний (від лат. beneficium — благодіяння) — у канонічному праві Католицької церкви (до 1983) — право на отримання доходів від церковної посади; а також саме поняття церковної посади (зазвичай наданої за заслуги перед Церквою), з якою пов’язане отримання доходів.

Термін запозичений з римського права.

Передуючий чинному Кодекс канонічного права (лат. Codex iuris canonici, діяв у 1917–1983) виділяв кілька видів бенефіцій: консисторські й неконсисторські; резиденційні (пов’язані з необхідністю перебувати у певному місці) й нерезиденційні; світські й чернечо-орденські; тимчасові й пожиттєві тощо.

Другий Ватиканський собор визнав систему бенефіцій анахронізмом, було прийнято рішення її реформувати або усунути. Новий Кодекс канонічного права, уведений в дію з 1984, не передбачає систему бенефіцій. Згадка про неї міститься лише в двох канонах. Так, канон 1272 санкціонує, що конференції єпископів у тих регіонах, де дотепер існують церковні бенефіції, мусять у такий спосіб управляти ними (за погодженням з Апостольським престолом), щоби доходи від них і самі ці бенефіції поступово переходили до спеціальних закладів. Канон 1274, § 1 закріплює, що в кожній дієцезії має існувати особливий заклад, який збиратиме майно і пожертвування з метою забезпечити утримання кліриків, які здійснюють служіння в цій дієцезії.

Попри офіційне скасування системи бенефіцій, в окремих країнах (за рішенням конференції єпископів і за згоди Ватикану) вона продовжує існувати (напр., в Австрії).

Література

  1. Codex Iuris Canonici. URL: http://www.vatican.va/archive/cod-iuris-canonici/cic_index_la.html
  2. New Commentary on the Code of Canon Law / Ed. By J. B. Peal et al. New York : Paulist Press, 2000. 1984 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бенефіцій церковний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бенефіцій церковний (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶