Березкові

Березка польова. Фото Л. В. Зав’ялова

Бере́зкові (Convolvulaceae) — родина квіткових рослин порядку пасльоноцвіті.

Таксономія і характеристика

У складі родини 52 (56) родів і 1857 (1879) видів. У флорі України березкові представлені видами з 4 родів: іпомея або кручені паничі (Ipomoea; 4 види), плетуха (Calystegia; 4 види), березка (Convolvulus; 9 видів), повитиця (Cuscuta; 14 видів). Здебільшого однорічні й багаторічні (див. Однорічники, Багаторічники) трав’яні рослини з виткими стеблами, які закручуються переважно праворуч, не мають вусиків або інших засобів для лазіння. Також є кущі або поодинокі дерева, наприклад гумбертія (Humbertia), деякі види еріцибе (Erycibe) або іпомеї (Ipomoea) Нового Світу заввишки до 35 м і вище. Є у родині березкові й паразити (див. Паразитизм) — види роду повитиця (Cuscuta). Листкорозміщення почергове або спіральне. У трав’яних витких рослин основа листків зазвичай серцеподібна, у здерев’янілих — клиноподібна, а листки часто шкірясті, прості, іноді складені пальчастими або перистими сегментами (види родів Ipomoea та Merremia), цілокраї, слабко або глибоко лопатеві (колючі у Hyaloscystis). У повитиці (Cuscuta) листки відсутні. Квітки правильні. Чашечка п’ятироздільна або п’ятилиста, рідше чотирироздільна або чотирилиста. Віночок дзвоникоподібний або лійкоподібний, п’ятилопатевий, рідше чоторилопатевий, складчастий у брунькозложенні. Тичинок 5, прикріплені нитками до трубочки віночка, з лопатями якого вони чергуються. Маточка одна, при її основі є кільцеподібний диск; зав’язь верхня, повністю або не повністю 2–4-гнізда з 1–2 насіннєвими зачатками в кожному гнізді. Квітки поодинокі, в пазухах листків або зібрані в суцвіття. Плідкоробочка; насінина з ендоспермом і зігнутим зародком.

Поширення та екологія

Поширені у тропічних і помірних регіонах по всій Землі, здебільшого на о. Мадагаскар, Сході Африки, Канарських островах, у Австралії. У помірних районах і дещо сухіших тропіках березкові часто низькорослі трави або чагарники в трав’яних або скелястих біотопах, іноді на піщаних дюнах (види родів Calystegia та Ipomoea), солончаках (Cressa, Wilsonia), у напівпустелях (особливо Convolvulus), або обвивають інші рослини. Іпомея водна росте у стоячій воді. У вологих тропіках березкові найчастіше трав’яні в’юнки у заростях або на узліссях, також деревні ліани, що досягають пологу лісу на 35 м або вище.

Значення

Серед березкових є їстівні культури (батат), декоративні (Ipomoea, Convolvulus, Evolvulus, Poranopsis і Turbina) й лікарські рослини (Ipomoea), деякі — злісні бур'яни (березка, повитиця). Зокрема березка польова — відомий бур’ян у посівах сільськогосподарських культур на полях і городах, на узбіччях доріг і засмічених місцях.

Література

  1. Stefanović S., Austin D., Olmstead R. Classification of Convolvulaceae: A Phylogenetic Approach // Systematic Botany. 2003. № 28 (4). P. 791–806.
  2. Зуза В. С. Гербологія. Харків : Стиль–Издат, 2022. 468 с.
  3. Belo D., Buril M., Dos Santos E. et al. Leaf and Stem Micromorphology of Jacquemontia evolvuloides (Moric.) Meisn. (Convolvulaceae) Populations: New Insights for Taxonomic Classification Using Light and Scanning Electron Microscopy // Microscopy Research and Technique. 2023. № 86 (9). P. 1177–1196.
  4. Convolvulaceae Unlimited. URL: https://convolvulaceae.myspecies.info/

Автор ВУЕ

Л. В. Зав’ялова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Зав’ялова Л. В. Березкові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Березкові (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.03.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶