Беркнер

Беркнер (височина Беркнер) — крижаний високий острів, що знаходиться в Антарктиді.

Географічне положення

Розташований у секторі територіальних претензій Аргентини та Великої Британії. Беркнер є найпівденнішим островом на Землі. Довжина — 320 км, ширина — 135 км, площа — 43 873,1 км². Це другий за площею острів в Антарктиці після Землі Олександра I. Найпівнічніша точка знаходиться лише за 17 км від відкритого моря. Найвища точка — 869 м (за іншими джерелами 975 м).

По Беркнеру проходить межа між шельфовими льодовиками Фільхнера на сході та Ронне на заході. Тут розташовані два куполоподібні підняття — Рейнвартхех на півночі (698 м) і Тіссенхех на півдні (869 м). Також є три бухти на східній стороні: Маккарті, Робертса, Спілхаус. Ще одна бухта Гулд знаходиться на північній стороні. Базується на твердій основі — підводному піднесенні моря Ведделла. На острів не можна дістатися морем (він повністю оточений шельфовими льодовиками).

Історична довідка

Острів відкрили учасники американської експедиції в рамках програми Міжнародний геофізичний рік (США—МГГ), яку очолив капітан Фінн Ронне (1899–1980; Норвегія — США). Острів був названий Консультативним комітетом США з антарктичних назв (US—ACAN) на честь американського фізика Ллойда Віль Беркнера (1905–1967; США) й інженера антарктичної експедиції (1928–1930) адмірала Річарда Берда (1888–1957; США).

Від 1990-х Беркнер став відправною точкою для ряду тривалих полярних експедицій. Наукову цінність становлять куполи острова. Беркнер не має виходів гірських порід, тож має майже ідеальний рельєф для буріння льодових кернів. Часто слугує місцем для проведення наукових досліджень.

Тваринний світ

Острів служить місцем для гніздування великої колонії імператорських пінгвінів,розмір колонії — понад 8 тис. птахів (на основі супутникових знімків 2009). Інші види в цьому районі не гніздяться. Міжнародна природоохоронна організація, що працює над збереженням птахів (BirdLife International) визначила ділянку від шельфового льодовика Ронне, що з’єднується з північно-західним узбережжям, на північний захід від затоки Гулд «територією, важливою для птахів».

Додатково

Беркнер — це фактично льодовиковий підйом, де корінні породи нижче рівня моря утворюють льодовиковий купол. Якби все раптово розтануло, суша опинилася б під водою.

Поруч із островом немає дослідницьких станцій. Найближча постійна — Бельграно II (Аргентина), приблизно за 300 км на схід, на узбережжі Луїтпольда. Беркнер чи затока Гулд не є туристичними напрямками. Однак останнім часом туристичні візити до колонії регулярно проводилися компанією «Міжнародна мережа пригод» («Adventure Network International»). Середній показник — близько 18 відвідувачів і 5 співробітників на рік (2010—2015).

Література

  1. Hales A. Lloyd Viel Berkner 1905–1967 // Biographical Memoirs : in 92 vol. Washington : The National Academies Press, 1992. Vol. 61. P. 2–25. URL: https://nap.nationalacademies.org/catalog/2037/biographical-memoirs-volume-61
  2. Berkner Island northwest (Gould Bay) // BirdLife International. URL: http://datazone.birdlife.org/site/factsheet/berkner-island-northwest-(gould-bay)-iba-antarctica/text

Автор ВУЕ

В. А. Сержан


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Сержан В. А. Беркнер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Беркнер (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
05.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶