Берк, Едмунд

Берк, Е́дмунд (англ. Burke, Edmund; 12.01.1729; м. Дублін, тепер Ірландія — 09.07.1797; м. Біконсфілд, Велика Британія) ― філософ, економіст, державний діяч, публіцист, засновник теорії британського консерватизму.

Берк, Едмунд

(Burke, Edmund)

Народження 12.01.1729
Місце народження Дублін
Смерть 09.07.1797
Місце смерті Біконсфілд
Alma mater Триніті-коледж Дублінського університету
Місце діяльності Велика Британія
Напрями діяльності політична теорія і практика, економіка, публіцистика
Традиція/школа консерватизм


Життєпис

Батько був адвокатом. Отримав освіту в Триніті-коледжі в м. Дубліні. 1750 продовжив вивчати право у школі баристерів «Міддл Темпл» (м. Лондон). Покинув навчання і обрав ремесло письменника. Філософсько-естетичні погляди Берка, окрема викладені в праці «Філософське дослідження походження наших ідей про високе та прекрасне» (1757), ґрунтувалися на положенні, що мистецтво має виходити не з умоглядних потреб естетики, а з духовних спонукань самої людини.

1758 заснував щорічний альманах огляду світових подій «Щорічний реєстр» (англ. «Annual Register»), який відтоді видавав упродовж 30 років.

1765 став особистим секретарем прем’єр-міністра маркіза Ч. Рокінгема (1730–1782; Велика Британія) і членом парламенту від партії вігів. У парламенті швидко набув репутації майстерного полеміста.

Політична діяльність

Важливим складником парламентської роботи Берка було розв’язання питань, пов’язаних із врегулюванням британської колоніальної політики. Проводив кампанію, спрямовану на реформування британської влади в Індії, виступав на захист прав населення Ірландії, зокрема проти дискримінації католиків, критикував політику уряду стосовно північноамериканських колоній. У дебатах щодо управління північноамериканськими колоніями відстоював ліберальні позиції і доводив, що Англія має відмовитися від абстрактного права оподаткування американців, має бути скасований Акт про гербовий збір.

1774 розкритикував корупцію та несправедливість, вимагаючи реформувати парламент, розширити виборче право і створити політичні партії, які будуть виразниками інтересів певних суспільних груп.

Водночас у низці внутрішньо- і зовнішньополітичних питань проявив себе як прихильник консерватизму. У контексті аналізу й оцінки Французької революції 1789–1799 трактував свободу лише в межах законності та порядку, відкидаючи революційні перетворення. На його думку, реформи треба реалізовувати тільки поступальним еволюційним шляхом. У найвідомішій праці «Роздуми про Французьку революцію» (1790, витримала 11 видань) розцінював ці події як «влада натовпу» (охлократія). Погляди Берка вплинули на ухвалу англійського уряду розпочати війну з Францією.

У своїх памфлетах критикував погляди та дії французьких революціонерів. Радикалізму французьких революціонерів протиставив британську конституційну систему та її консервативні засади. Корінь зла вбачав у відході від традицій і спадкових цінностей, зокрема управлінських. Тим самим заклав основи сучасного британського консерватизму, що ґрунтується на позитивних реформах еволюції суспільства.

Державу Берк розумів як результат природної еволюції суспільства, а не штучний продукт, наслідок суспільного договору. Мислитель критикував теорії суспільного договору, природного права, народного суверенітету. Акцентував увагу на важливості підтримки державою традиційних інститутів: церкви, моралі, усталених норм.

Стверджував, що релігія є основою громадянського суспільства. У своїх релігійних поглядах критикував атеїзм і деїзм. Був прихильником християнства як засобу суспільного прогресу, захищав англіканську церкву, хоч при цьому співчував проблемам католиків.

Після виходу у відставку (1794) отримав велику пенсію, яку призначив король Георг ІІІ (1738–1820; Велика Британія).

Праці

  1. A Vindication of Natural Society. London : M. Cooper, 1756. 106 p.
  2. A Philosophical Enquiry into the Origin of Our Ideas of the Sublime and Beautiful. London : J. Dodsley, 1757. 184 p.
  3. Observations on a Late State of the Nation. London : J. Dodsley, 1769. 155 p.
  4. Reflections on the Revolution in France. London : J. Dodsley, 1790. 360 p.
  5. An Appeal from the New to the Old Whigs. 3rd ed. London : J. Dodsley, 1791. 143 p.
  6. Writings and Speeches of Edmund Burke : in 9 vol. Oxford; New York : Clarendon Press ; Oxford University Press, 1981–2015.
  7. Thoughts On French Affairs. Whitefish : Kessinger Publishing, 2010. 78 p.
  8. An Abridgment of English History. Whithorn : Anodos Books, 2017. 188 p.

Література

  1. Canavan F. The Political Reason of E. Burke. Durham : Duke University Press, 1960. 222 p.
  2. Chapman G. W. Edmund Burke. The Practical Imagination. Cambridge : Harvard University Press, 1967. 350 p.
  3. Kramnick I. The Rage of E. Burke. Portrait of an Ambivalent Conservative. New York : Basic Books, 1977. 225 p.
  4. Freeman M. Edmund Burke and the Critique of Political Radicalism. Oxford : Blackwell, 1980. 250 p.
  5. Чудинов А. В. Размышления англичан о Французской революции: Э. Бёрк, Дж. Макинтош, У. Годвин. Москва : Памятники исторической мысли, 1996. 304 с.
  6. Белов М. В., Витальева А. И. Эдмунд Бёрк — ранний идеолог британской империи // Диалог со временем. 2011. Вып. 34. С. 74–99.
  7. Чабанна М. Берк (Burke) Едмунд // Політична енциклопедія / Гол. редкол. Ю. Левенець. Київ : Парламентське видавництво, 2011. С. 57–58.
  8. Bourke R. Empire and Revolution: The Political Life of Edmund Burke. Princeton : Princeton University Press, 2017. 1032 p.

Автор ВУЕ

С. С. Троян


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Троян С. С. Берк, Едмунд // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Берк, Едмунд (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
29.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶