Берлінська державна бібліотека

Берлі́нська держа́вна бібліоте́ка (нім. Staatsbibliothek zu Berlin) — державна наукова книгозбірня міжнародного формату в м. Берліні, Німеччина. Є частиною Фонду прусської культурної спадщини (нім. Stiftung Preußischer Kulturbesitz).

Історична довідка

Створення бібліотеки ініціював курфюрст Священної Римської імперії Фрідріх-Вільгельм: 1658 наказав Й. Рауе (1610–1679) упорядкувати і каталогізувати його приватну колекцію книг.

1661 бібліотеку розмістили в окремому крилі палацу курфюрста та відкрили для публічного користування. Бюджет складав 325 талерів на рік. Станом на 1688 фонд бібліотечний становив 20 600 книг і 1618 рукописів.

1699 Фрідріх I Прусський запровадив обов’язкове відправлення примірника тиражованих документів до бібліотеки, а також збільшив бюджет книгозбірні до 500 талерів на рік і перейменував її на Королівську бібліотеку в м. Берліні. Найбільшим надбанням бібліотеки того періоду стало викуплене зібрання книг дипломата Є. фон Спангайма (1629–1710).

Для бібліотеки 1775–1784 споруджено окрему будівлю «Комод» (нині використовує Гумбольдтський університет Берліна). Станом на 1786 фонд книгозбірні становив 150 тисяч документів (більшість з яких не каталогізовано).

1798–1810 бібліотека опинилася під безпосереднім підпорядкуванням Академії наук, яка передала їй більшу частину власного книжкового фонду.

З 1810 бібліотека перейшла під опіку відділу культури і народної освіти Міністерства внутрішніх справ і стала самостійною установою, бюджет якої збільшився до 7 тисяч талерів на рік. Це дозволило впровадити планову політику закупівель документів до фонду. Особливо цінними надбаннями були 17 тисяч документів із бібліотеки Г. Ф. Діца (1751–1817), колекцій книг К. Ф. фон Наглера (1770–1846) та К. Х. фон Мойзібаха (1781–1847). Станом на 1840 фонд налічував 325 тисяч книг і понад 6 тисяч рукописів.

До кінця століття бібліотека стала універсальною науковою книгозбірнею, найбільшою та найвпливовішою в німецькомовному регіоні. 1905 фонд налічував 1,2 млн одиниць зберігання.

1903–1914 для бібліотеки збудовано приміщення на бульварі Унтер-ден-Лінден, що зазнало пошкоджень в ході Першої світової війни.

За націонал-соціалізму 1933–1945 працівники книгозбірні зазнали репресій за політичними чи расовими мотивами. Купівлю іноземної літератури обмежено. Після чергового пошкодження будівлі на Унтер-ден-Лінден, 3 млн документів евакуювали.

Під час капітуляції Німеччини Прусська державна бібліотека припинила існування. Її правонаступниками стали Німецька державна бібліотека (Східний Берлін) та Державна бібліотека прусської культурної спадщини в м. Берліні (Західний Берлін).

Німецька державна бібліотека продовжила відігравати роль центральної наукової універсальної книгозбірні Німецької Демократичної Республіки. Її завданням був збір і архівування німецькомовної літератури, виданої до 1913, а також придбання зарубіжної наукової літератури. На кінець 1990 фонд бібліотеки налічував майже 4 млн документів. Проте деякі з фондів, евакуйованих під час війни, досі зберігаються в бібліотеках Східної Європи.

Державна бібліотека прусської культурної спадщини в м. Берліні отримала значну підтримку Німецького науково-дослідного фонду, проте її вплив і значення були дещо знижені. Вона перетворилася з головної на допоміжну установу. На кінець 1990 фонд бібліотеки налічував понад 4 млн документів.

Об’єднання Німеччини суттєво вплинуло і на 2 бібліотеки. Стало можливим возз’єднання двох установ-наступників Прусської державної бібліотеки під егідою Фонду прусської культурної спадщини. У січні 1992 дві установи стали однією — Берлінською державною бібліотекою.

Приміщення

Бібліотеку розташовано у двох будівлях. У першому приміщенні на бульварі Унтер-ден-Лінден, 8 зосереджено видання, опубліковані до 1945. Тут також розміщено відділи рукописів, музичних і картографічних видань, а також видань для дітей та юнацтва. Видання, що виходили друком з 1946, розташовано у будівлі на вулиці Потсдамерштрассе, 33. Тут також розміщено відділ іноземної літератури.

Структура

Бібліотека складається з 16 вiддiлiв, що охоплюють усі види бібліотечної діяльності — збирацьку, науково-дослідну, обслуговування читачів, технічно-реставраційну. З них за колекції відповідають відділи:

  • вiдомчих друкованих видань та мiжнародного вiдомчого книгообмiну;
  • рукописів;
  • історичних друкованих видань;
  • картографічний;
  • музичний;
  • орієнталістики;
  • Східної Азії;
  • Східної Європи;
  • дитячої книги;
  • газетний;
  • фотоархів.

Бібліотечний фонд

Загальний фонд становить понад 42 млн одиниць зберігання (на 2022).

Із них близько 12 млн книг, журналів і газет: 224 829 рідкісних видань, 4 496 інкунабул.

Зберігаються 18 608 рукописів, 321 794 автографи, 66 756 нотних рукописів і автографів, 469 575 нотних видань, 42 412 східних рукописів, понад 1 млн карт та планів міст, 256 398 аркушевих видань, близько 30 млн аудіо-, відео- та фотоматеріалів, 761 609 електронних одиниць зберігання.

Послуги

На базі наявного бібліотечного фонду бібліотека надає такі послуги:

  • видача книг, документів, інших носіїв інформації з власного фонду;
  • тематичний розшук і підбір необхідних документів із подальшим складанням бібліографічних довідок;
  • каталогізація наявних публікацій та їхнє оцифрування;
  • бібліографічне інформування про надходження до фонду;
  • створення та оприлюднення тематичних віртуальних виставок;
  • планування, організація та проведення виставкових заходів, семінарів, лекцій та екскурсій;
  • навчання бібліотекарів, спеціалістів з інформаційних технологій та адміністрування.

Україніка

Українiку представлено в бібліотеці значним масивом друкованих і періодичних видань від 17 ст. до сучасності. Серед них — багатотомні зібрання творів видатних українських діячів науки та культури, зокрема В. Антоновича, М. Грушевського, М. Костомарова, І. Левицького, В. Липинського, І. Огієнка. Також представлено твори іноземців про Україну.

Значення

Берлінська державна бібліотека — головний державний заклад зі збереження національної та світової культурної спадщини.

Література

  1. Малолєтова Н. Берлінська державна бібліотека Прусської культурної спадщини: історія її утворення, діяльність та сучасний стан // Бібліотечний вісник. 2004. № 5. С. 40–46.
  2. Себта Т. Українiка в Берлiнськiй державнiй бiблiотецi Пруcської культурної спадщини та Федеральному архiвi в Берлiнi // Архіви України. 2006. № 1–6 (259). С. 200–234.
  3. Geschichte // Staatsbibliothek zu Berlin. URL: https://staatsbibliothek-berlin.de/die-staatsbibliothek/geschichte

Автор ВУЕ

Д. М. Панчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Панчук Д. М. Берлінська державна бібліотека // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Берлінська державна бібліотека (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶