Бес

Рельєф Беса біля північної брами храмового комплексу богині Гатгор в Дендері, Єгипет

Бес (Бесу, Бєс, Беза) — у давньоєгипетській міфології — узагальнена назва божеств-карликів, які вважалися охоронцями оселі, сім’ї, захисниками від злих духів і отруйних тварин (зокрема змій), покровителями плодючості, породіль і дітей.

Історична довідка

Поява образу божества у давньоєгипетському пантеоні є предметом дискусій серед єгиптологів: припускають як його можливе нубійське, суданське, лівійське, сомалійське походження, так і автохтонне єгипетське. Найдавнішу згадку про Беса містять Тексти пірамід, зображення також дійшли з періоду Стародавнього царства.

За Р. Вілкінсоном, схожий за виглядом і функціями з багатьма ін. карликоподібними божествами, серед яких Аха, Хіт (Хаті), Іхті, Мефджет, Сегеб, Сопду тощо.

Вважався милостивим і добрим божеством, веселуном і жартівником («той, хто вселяє радість в серце бога»), хатнім божеством і охоронцем, покровителем сексуальної сили, вагітності, пологів, захисником дітей. Часто зображався поряд з богинею Гатгор. Потворна зовнішність, за поширеними давніми уявленнями, відганяла злих духів. Офіційний храмовий культ Беса відсутній.

Жіночий двійник — Бесет (Бесит).

Найбільшу популярність божества пов’язують з епохою Нового царства. Вшанування його поширилося далеко поза межі Єгипту — на мінойський Кріт, у давньогрецький світ, до кіпріотів, фінікійців, у Римську та Ахеменідську імперії тощо.

Іконографія

Зображений зазвичай як огрядний карлик з великою головою, бородою (чи гривою навколо голови), пласким носом, висолопленим язиком, лев’ячими вухами і хвостом, короткими товстими ногами. Голова увінчана короною з пір’я (зовнішність пігмея та головний убір розглядають, зокрема, як вказівку на суданське походження божества). Часом загорнутий у шкуру тварини. Повернутий обличчям (а не профілем) до глядача.

Дійшли зображення в іпостасі танцюриста, музиканта, що грає на лірі, арфі, бубоні. Відомі й образи воїна — у військовій туніці, з коротким мечем і щитом; убивці змій (у войовничій подобі дає відсіч будь-яким загрозам для родини).

Численні зображення Беса збереглися на предметах побуту — держаках дзеркал, опахал, підніжжі ліжок, підголівниках, ніжках стільців, що свідчить про нього як хатнє божество, охоронця від поганих снів, змій, скорпіонів, опікуна домашнього затишку. Теж і на косметичних посудинах і приладдях, прикрасах (браслетах), що вказує на нього як покровителя привабливості, сексуальності. Часто зображався на амулетах.

Рельєфи Беса присутні у спеціальних храмових приміщеннях — маммізі, присвячених таємниці народження Божественного немовляти (Гора, Іхі, або ж фараона).

Від часів християнізації Єгипту апотропейний образ Беса (того, хто відганяє злих духів, захищає від лих) зазнав радикальних змін, він став сприйматися як носій злого начала, дух-спокусник.

Література

  1. Lexikon der Ägyptischen Götter und Götterbezeichnungen : in 7 bd. / Hrsg. von Chr. Leitz. Leuven; Paris : Peeters, 2002. Bd. 2. 844 p.
  2. Pinch G. Egyptian Mythology: A Guide to the Gods, Goddesses, and Traditions of Ancient Egypt. 2nd ed. Oxford : Oxford University Press, 2004. 257 р.
  3. The Routledge Dictionary of Egyptian Gods and Goddesse. London; New York : Routledge, 2005. Р. 49–50.
  4. Бадж У. Древний Египет: духи, идолы, боги / Пер. с англ. Л. А. Игоревского. Москва : Центрполиграф, 2009. 478 с.
  5. Wilkinson R. H. The Complete Gods and Goddesses of Ancient Egypt. London : Thames & Hudson, 2017. 256 р.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бес // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бес (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶